۱۳۹۵ مرداد ۲۴, یکشنبه

آب در لانه مورچگان ، سکوتی که شکسته شد

بهروز سورن
همانطور که انتظار میرفت با انتشار نوار دیدار منتظری با هیئت مرگ و صادرکنندگان احکام قتلعام زندانیان سیاسی درزندانها درتابستان سال 1367, واکنش های بسیاری از سوی اعضای این هیئت و برخی از آنان که سرانگشتانشان از آندوره هنوز بخون آغشته است, صورت گرفت.
اهمیت و ارزش بسیار این نوار علاوه بر جنبه سندیت آن این است که اعترافات از زبان خود آمرین جنایت بزرگ است ( اعضای هیئت مرگ زندانهای تهران ) که از پستوی جلسه ای بسیار سری و محرمانه بیرون زده است. ضمن اینکه دامنه تاثیرگذاری آن بر افکار عمومی و بویژه نسل های جوان تر بلحاظ صوتی بودن آن بسیار بالاست.
اعضای هیئت مرگ: حسینعلی نیری (حاکم شرع وقت)، مرتضی اشراقی (دادستان وقت)، ابراهیم رئیسی (معاون وقت دادستان) و مصطفی پورمحمدی ( نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین ) بوده اند.)
برای بررسی چرائی انتشار این نوار در شرایط کنونی میتوان مبحثی جدا در آینده باز کرد. دستاورد تا کنونی انتشار این نوار صوتی آنست که بسیاری از مسئولین این جنایت بزرگ که هنوز در قید حیات هستند را ناچار به موضعگیری و زبان گشودن کرده است. باز هم همانطور که پیش بینی می شد این نوار با فشارها و تهدید های اطلاعاتی ( قم ) بر احمد منتظری فرزندش از روی سایت منتظری حذف شد.
به هر رو بغض فروخفته , ترکیدن گرفت و دور تازه ای از مباحثات و برخوردهای سیاسی حول و حوش این قتل عام آغاز شده است. نا گفته پیداست که جانیان حکومتی تلاش خواهند کرد تا این افشاگری را بی اهمیت و نادرست جلوه دهند و در صدد کتمان آن برآیند و یا آنرا به انحاء مختلف توجیح کنند.
بازتاب این افشاگری در رسانه های داخلی و خارجی بسیار گسترده بوده است. بنابر گزارش ها تنها روی صفحه منتظری و در طول روز های اولیه و پیش از مسدود شدن نوار صوتی, دهها هزار بار شنیده شده است. این مطلب نشاندهنده حساسیت افکار عمومی بویژه مردم ایران به نقطه ای مبهم و کور از تاریخ حاکمیت جمهوری اسلامی است که تا کنون و بنابر مصلحت های حکومتی , مسکوت مانده بود.
نکته مهم در انتشار این نوار صوتی این است که آیا جبهه اصلاح طلبان و اعتدالیون از افشای این واقعه و طرح آن بعنوان یک سند, بهره مند خواهند شد؟ قطعا چنین نیست زیرا اغلب رهبران این جبهه خود را هنوز پیرو راه خمینی جلاد می دانند و به بنیان های مذهبی و سیاسی جمهوری ننگین اسلامی خود را پایبند می شمارند. تمامی رهبران این طیف از جمله موسوی, کروبی, رفسنجانی, روحانی ( پورمحمدی در کابینه دولت روحانی است ) و خاتمی از زمامداران دهه خونین شصت و قتلعام زندانیان سیاسی در تابستان سال شصت و هفت بوده اند و به انحاء مختلف  از وقوع این قتلعام مطلع بوده وحداقل سکوت کرده اند و شریک جرم هیئت مرگ و رهبرشان خمینی هستند.
وقاحت و بی شرمی برخی از قاتلان حد و مرزی نمی شناسد. یکی از آنان مدعی است که :
با شهامت امضای خود را پای احکام می‌گذاشتیم.
آیا این شهامت است که شما در موضع قدرت باشید و  در معیت ماشین نظامی سرکوب و تعدادی از مراقبان مسلح خود احکام اعدام مخالفان بی سلاح و اسیر خود را امضا کنید؟ آیا دختری که به او بارها التماس کردید که چند خط بنویسد و ننوشت, تسلیم خواست شیطانی شما نشد و اعدام شد, بیش از شما بزدلان حکومتی شهامت نداشت؟ ایا پاسخ نه! زندانیان سیاسی اسیر و بی دفاع, جسورانه تر و با شهامت تر از احکام وحشیانه شما و امضاء جنایت کارانه شما نبوده است؟
این نوار در طرح مجدد و آپدیت سازمان مجاهدین در سطح سیاسی و بین المللی نقش موثری بازی خواهد کرد. صحنه ای که با سوابق شناخته شده تاکنونی, این سازمان را میتواند در سراشیب غلطیدن به دامان شیوخ متحجر و اطلاعاتی سعودی بسرعت بیاندازد و فاجعه ای جدید را به مردم کشورمان تحمیل کند.
مسئله ملی, دفاع از میهن و اینگونه مولفه های تبلیغاتی و انگیزه ساز پر اهمیت همان نکته های مهمی است که از دیدگاه رهبران این سازمان باز هم نهفته مانده است . مردم ایران اگر چه از جمهوری جنایت اسلامی به ستوه آمده اند و اگر چه در سودای محو و سرنگونی آن بسر می برند اما هرگز با طناب سلطان های رنگارنگ مالی و شیوخ متحجر کشورهای بیگانه و دنباله هایشان از هر جنس به چاه  ناشناخته غریبه ها از نوع اطلاعاتی های سعودی روانه نخواهند شد و به آنها لبیک نخواهند گفت.
شایعه مرگ نزدیک خامنه ای و جستجوی سکاندار آتی ارابه آدم کشی جمهوری اسلامی نام برخی از سران رژیم از جمله رئیسی را بر سر زبان ها انداخت. این زمینه سازی ها با انتشار این نوار و به روز کردن نقش این جلاد زندانیان سیاسی بی دفاع در سال 1367 و در کشتار سراسری زندانیان سیاسی بسیار دشوارتر شده و بالانس تبلیغاتی رژیم را برهم میزند.
دعوا بر سر دستیابی به حقیقت و عدالت است. پرتو اندازی بر یکی از تاریک ترین مقاطع سیاسی دوران حاکمیت استبداد است که در زندان های کشور اتفاق افتاد. هنوز و پس از نزدیک به سه دهه در باره شمار قتلعام شدگان نظر واحدی در میان اپوزیسیون نظام حاکم نیز موجود نیست. شمار قربانیان از دو هزار تا سی هزار سیال است. هر یک از این افشاگری ها مردم ایران را در کشف حقایق آندوران یک گام به پیش میبرد. این زخم کهنه ایست که هر تابستان سرباز میکند و مشمول مرور زمان نیز نخواهد شد. یاد تمامی اسرا و قربانیان جنایات جمهوری اسلامی گرامی باد!
فراموش نکردن و نبخشیدن عین مسئولیت پذیری در دفاع از قربانیان این قتلعام بزرگ است.
نگاهی به واکنش ها منتشره در رسانه ها:
احمد علم الهدی امروز در واکنشی قابل پیش بینی گفته اقدام یک عنصر ناپاک ( احمد منتظری ) در پخش نوار ناهنجار کسی [حسینعلی منتظری] که رهبری او را پیرمرد مفلوک خواند، گستاخی و اعلام جنگ قطعی با امام است..... با کمال جسارت، یک تشکیلاتی هم ادعا می‌کند که ما پخش‌کننده این نوار بودیم. امیدواریم که دستگاه قضایی سریع این مسئله را پیگیری کنند چراکه این اعلام جنگ با بنیاد انقلاب است
علی رازینی، رئیس شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور و عضو مجلس خبرگان، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس تصریح کرده است که محاکماتی که اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ را به دنبال آورد، به دستور خمینی بوده است. علی رازینی، که خود در برپایی این محاکمات شرکت داشته، می‌گوید: «تعدادی از منافقین در شرایطی بودند که جرایم جدیدی داشتند که امام (ره) دستور دادند اینها دوباره محاکمه شوند و جمعی مرکب از قاضی و دادستان آمدند و در یک برهه، همه را محاکمه کردند و حکم صادر شد.

پورمحمدی  درباره کشتار ۶۷: برای توضیح نیاز به فرصت است

انصاری در گفت‌وگو با سایت "جماران" می‌گوید، این سخنان جدیدی نیست و پیش از این نیز در کتاب خاطرات منتظری منتشر شده‌اند. او می‌افزاید: «محتوای این جلسه ناقص و مشحون از اغلاط و تحریفات منتشر شده است
محسن رضائی دبیر تشخیص مصلحت نظام ضمن دفاع از احمد خمینی میگوید: او بارها تلاش کرد که آیت الله منتظری از روبرو شدن با امام کنار رود.
خبرگزاری فارس: وقتی دیگر دست آیت‌الله منتظری از رهبری کوتاه شد، آنقدر نسبت‌های غلط و ناروا روانه‌ امام می‌شود تا سایرین از ولایت فقیه چندششان شود و همچنین انتقام‌کِشی‌های بیت منتظری از امام
خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه ایران هم نوشت که خمینی از ابتدا با انتخاب آیت‌الله منتظری منتظری به عنوان قائم مقام خود مخالف بوده است.
آیت الله موسوی بجنوردی در ادامه گفت: سخنان آیت الله منتظرى ناشى از اطلاعات غلطى بوده که مغرضانه به ایشان منتقل شده بود، همانگونه که بعدا بسیارى از آنها براى ایشان هم معلوم شد
تاج زاده: این محاکمات را نقض موازین حقوقی و قانونی خوانده و اضافه کرده است:
به سهم خود از خانواده‌های اعدام شدگان آن فاجعه از جمله بازماندگان قربانیانی که عضو مجاهدین خلق نبودند، پوزش می‌طلبم
علی خمینی نوه خمینی: امروز یک عده دلسوز شدند می‌گویند چرا با اینها برخورد می‌کنید، چرا با منافقین برخورد کردید، چرا با بی‌حجاب برخورد کردید، چرا با کودن‌ها برخورد کردید. چه می‌کرد نظام با اینها؟ باید مبارزه می‌کرد، محکم هم باید برخورد می‌شد. الحمدلله شد و کشور آرامش را دید
سید حسین موسوی تبریزی دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه انتشار فایلی که پیشتر متن آن در خاطرات آیت الله منتظری منتشر شده ضرورتی نداشته و ندارد و ای کاش این اتفاق نمی افتاد، گفت: من معتقدم انتشار این فایل به ضرر کشور است و صلاح نبود که منتشر شود
روزنامه گاردین:
گاردین: سخنان منتظری درباره قتل‌عامها، شبیه پیدا شدن جعبه سیاه، در هواپیمای سقوط کرده است
گاردین روز پنجشنبه 21مرداد طی مقاله‌یی با عنوان ”فایل صوتی منتظری، فراخوانها برای تحقیق در قتل‌عام زندانیان سیاسی سال67 را زنده کرد“ نوشت: «بازماندگان، سخنان آیت‌الله منتظری راجع به اعدامهای 67 را به جعبه سیاهی که از هواپیما سقوط کرده تشبیه می‌کنند. در این نوار شنیده می‌شود که آیت‌الله منتظری به مقامهای رژیم ایران می‌گوید بزرگترین جنایت در جمهوری اسلامی... به‌دست شما انجام شده است» .
گاردین در ادامه افزود: «در تابستان 67هزاران نفر از حامیان سازمان مجاهدین خلق و نیروهای چپ در قتل‌عام زندانیان سیاسی اعدام شدند. در دوران مادون اینترنت, این واقعه در معرض یک محاصره رسانه‌یی در ایران قرار گرفته بود و برخلاف سایر وقایع در این ردیف از جمله قتل‌عام صربرنیکا، توجه نادری به آن در خارج صورت گرفت.
تنها یک مقام ارشد رژیم ایران بود که جرأت صحبت از این واقعه در زمان خودش را داشت و آن حسینعلی منتظری بود که در خط جایگزینی خمینی قرار داشت...
منتظری تعداد زیادی نامه برای خمینی نوشت که طی آن اعدامها را محکوم کرده بود و متعاقب آن، از چشم خمینی افتاد و بعداً هم تحت بازداشت خانگی قرار گرفت و تا زمان فوتش در آذر 88 با محدودیتهای زیادی مواجه شد» .
به نوشته گاردین «این هفته در بیست‌وهشتمین سالگرد این قتل‌عام در تابستان تیره و تار، وبسایت رسمی منتظری که توسط خانواده و حامیانش اداره می‌شود یک فایل صوتی را منتشر ساخت که نشان‌دهنده جلسه‌یی است که او در 67 با قضات ارشد و مقامهای قضایی درگیر در اعدامهای دستجمعی برگزار کرده بود.
در این فایل صوتی به شیوه‌یی فوق‌العاده تند و صریح, منتظری به حضار شامل قاضی شرع و دادستانها می‌گوید از نظر من بزرگترین جنایت در جمهوری اسلامی که بخاطر آن تاریخ، ما را محکوم خواهد کرد, به دستان شما انجام شده است و نام شما به‌عنوان جنایتکاران در تاریخ ثبت خواهد شد.
سازمان مجاهدین: انتشار نوار سخنان تکان‌دهنده منتظری در ملاقات با اعضای کمیته مرگ در ۲۸ سال پیش، ابعاد جدیدی از قتل‌ عام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ را فاش می‌کند و نشان می‌دهد سرکردگان رژیم از ابتدا تاکنون باید به خاطر فجیع‌ترین جنایت علیه بشریت آن هم در زندان‌ها و در اجرای یک فرمان نابودی جمعی و نسل‌کشی در مقابل عدالت قرار گیرند

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر