۱۳۹۴ بهمن ۲۰, سه‌شنبه

مانور های ضد اعتشاش سپاه و بسیج چند هفته مانده به انتخابات
کلمه – گروه خبر: یک ماه مانده تا انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری بسیج در اقدامی قابل تامل مانور ضد اغتشاش برگزار کرد.
روز جمعه ۱۶ بهمن‌ماه سایت خبری «کلاله خبر» تصاویر و خبری مبنی بر برگزاری مانوری توسط بسیج و سپاه در استان گلستان منتشر کرد. هرچند این مانور با عنوان برخورد با «کارگران اغتشاش‌گر» برگزار شد، اما یادآور مانوری است که نیروی انتظامی در پاییز سال ۸۷ و درست چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ برگزار شد.
مانوری که برای مقابله با اعتراض‌های خیابانی طراحی و اجرا شد تا نیروهای امنیتی و نظامی برای مقابله با هرگونه اغتشاشات خیابانی پس از انتخابات را داشته باشند.
همین مانور بی‌دلیل آن هم چند ماه زودتر یکی از شائبه‌هایی است که مهندسی انتخابات توسط نیروهای امنیتی را قوت بخشید.
احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی که سال گذشته در همایشی در دانشگاه علوم انتظامی سخنرانی می کرد مدعی شده بود که پلیس اعتراضات سال ۸۸ را از شش ماه قبل پیش بینی کرده و برای آن آماده شده بود!
او در سخنی اعتراف‌گونه گقته بود: «کسانی که حضور ذهن داشته باشند می‌توانند مانورها و عملیات‌های ما را به خاطر بیاورند که در آن زمان برگزار شد، البته فکر نمی‌کردیم که این قدر حجم داشته باشد.»
او در جای دیگری درباره همین مانورهای انتخاباتی اعتراف دیگری کرده و گفته بود که با آن که اعلام کرده بودیم مانور نیروی انتظامی پس از انتخابات ربطی به انتخابات نداشته ولی در واقع ادامه همان مانورهای قبلی برای آمادگی انتخابات بود.
حال یک بار دیگر در آستانه انتخاباتی که از نظر اهمیت کم است ریاست‌جمهوری نداشته و حساسیت در آن به دلیل ردصلاحیت‌های گسترده بسیار بالاست، جای تامل دارد، حتی اگر سپاه و بسیج آدرس اشتباهی بر پیشانی آن بزنند و اعلام کنند که برای برخورد با کارگران اغتشاش‌گر است.
در تصاویر این مانور صحنه‌هایی از اعتراضات کارگری دیده می‌شود که نیروهای بسیجی برای مقابله با آنان وارد عمل می‌شوند.
آنچه در گزارش‌های در این زمینه آمده است، بیان شده این مانور از سوی گردان‌های «بیت‌المقدس» وابسته به بسیج استان گلستان و به منظور «آمادگی کامل نیروهای بسیج» برای مقابله با اعتراض‌های کارگری برگزار شده‌است.
گردان‌های «بیت‌المقدس» بازوی نظامی حلقه‌های «شجره طیبیه صالحین» سازمان بسیج هستند و آن‌طور که فرماندهان سپاه اعلام کرده‌اند این گردان‌ها پس از انتخابات ۱۳۸۸ از شش هزار گردان «عاشورا» و «الزهرا» تشکیل شده‌اند.
پس از اعتراض‌های خیابانی این سال، نیروی بسیج به سازمان تبدیل شد و برای مقابله با اعتراض‌های احتمالی مشابه، سه گردان مهم امنیتی و نظامی به نام‌های «امام علی»، «امام حسین» و «بیت‌المقدس» را تشکیل داد.
مهم‌ترین وظیفه این گردان‌های نظامی مقابله با اعتراض‌های خیابانی است که برای آمادگی در این زمینه، تاکنون ده‌ها مانور در خیابان‌ها، کوه‌ها، دشت‌ها و سواحل شهرهای مختلف ایران برگزار کرده‌اند.
البته در تهران هم گردان‌هایی برای مقابله با اعتراضات خیابانی تشکیل شد. سردار حسین همدانی روایتی دارد از روز عاشورای ۸۸ در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی جوان همدان که در آن به صراحت از بسیج پنج هزار اراذل و اوباش خبر می‌دهد که برای مقابله با مردم سازماندهی شدند.
او در آن گفت‌و‌گو تاکید کرد: « ۵ هزار نفر از کسانی که در آشوبها حضور داشتند ولی در احزاب و جریانات سیاسی حضور نداشتند بلکه از اشرار و اراذل بودند را شناسایی کردیم و در منزلشان کنترلشان می کردیم. روزی که فراخوان می زدند اینها کنترل می شدند و اجازه نداشتند از خانه بیرون بیایند. بعد اینها را عضو گردان کردم. بعداً این سه گردان نشان دادند که اگر بخواهیم مجاهد تربیت کنیم باید چنین افرادی که با تیغ و قمه سروکار دارند را پای کار بیاوریم.»
حال یک بار دیگر کسانی که نام بسیجی بر خود گذاشته‌اند در شهر‌های مختلف مانور برگزار می‌کنند تا در مقابل اعتراضات احتمالی از آمادگی برخورد داشته باشند.
حتی اگر این اعتراضات مربوط به کارگری هم باشد باز هم قابل توجیه نیست که مردم! علیه مردم وارد عمل شوند. آن هم در مقابل کارگرانی که معوقات مزدی‌شان گاه به هشت ماه رسیده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر