۱۳۹۸ دی ۱۰, سه‌شنبه

 اطلاعیه در بارۀ زندانیانِ " بیانیه 14 کنشگرسیاسی"

هموطن!
انتشاربیانیه تکمیلی 14 کنشگر سیاسی و مدنی داخل کشوریک رخداد سیاسی پراهمیت و تاثیرگذاربوده است. خرداد ماه سال 1398، 14 تن از کنشگران سیاسی، مدنی و صنفی با انتشار این بیانیه خواستاراستعفای آیت الله خامنه ای و لغو نظام ولایت فقیه ، انحلال و لغو قانون اساسی جمهوری اسلامی، گذارمسالمت آمیز ازجمهوری اسلامی و جایگزینی حکومتی دموکرات و سکولار شدند.
با انتشاراین بیانیه که بازتاب گسترده ای در داخل و خارج کشورداشت، 14 کنشگر شجاع و خانواده آنان از سوی ماموران حکومتی در داخل کشور، و مغرضان و فرقه گرایان در خارج از کشور تحت فشارهای گوناگون قرارگرفتند. درداخل کشور با تهدید، ضرب و شتم، دستگیری و زندان، و درخارج از کشور با اتهام زنی و لودگی و " 14 معصوم" خواندن آن ها " پاداش" شجاعت مدنی و عقلانی این عزیران را دادند!  
این 14 نفراین افراد بوده اند :
 محمد نوری‌زاد، محمد ملکی، هاشم خواستار، گوهرعشقی (مادر ستار بهشتی)، عباس واحدیان‌ شاهرودی، حوریه فرج‌زاده (خواهر شهرام فرج‌زاده از کشته‌‌شدگان اعتراض‌های سال ۱۳۸۸)، کمال جعفری‌یزدی، محمد مهدوی‌فر، جواد لعل‌محمدی، رضا مهرگان، محمدرضا بیات، محمد کریم‌بیگی، زرتشت احمدی‌راغب و محمدحسین سپهری.
در همان روزهای آغازین انتشار این بیانیه " محمد مهدوی فر" دستگیرشد و علیرغم بیماری و وضعیت جسمی بسیار بد زندانی شد و تا به امروز نیز در زندان است.  حکومت اسلامی در یورشی وحشیانه  محمد نوری‌زاد، هاشم خواستار، عباس واحدیان‌ شاهرودی، حوریه فرج‌زاده ، کمال جعفری‌یزدی، جواد لعل‌محمدی، رضا مهرگان، زرتشت احمدی‌راغب و محمدحسین سپهری را نیز دستگیر و زندانی کرد. خانم گوهرعشقی، محمد رضا بیات و محمد کریم بیگی به دلیل وضعیت جسمانی وخیم شان تحت نظرقرار گرفتند. 
پس از انتشار بیانیه 14 کنشگر بیانیه جداگانه دیگری از سوی چهارده کنشگر سیاسی و مدنی زن در حمایت از بیانیه تکمیلی 14 کنشگر منتشر شد. خانم ها شهلا انتصاری،  نصرت بهشتی، فرشته تصویبی، ، گیتی پورفاضل، زهرا جمالی، شهلا جهان بین، فاطمه سپهری، سوسن طاهرخانی، فرنگیسِ مظلوم، نرگس منصوری و کیمیا نوروزی صابر از جمله امضاء کنندگان این بیانیه بودند. 
پس ازانتشار این بیانیه، تعدادی از امضاکنندگان  بیانیه زنان بازداشت  شدند. دستگیر شدگان ازملاقات با خانواده‌‌ و دسترسی به وکیل نیز محروم شدند. خانم ها شهلا انتصاری، گیتی پورفاضل، فاطمه سپهری، زهرا جمالی، شهلا جهان بین و نرگس منصوری زندانی شدند. 
پس ازاین دستگیری ها و زندانی کردن ها، اعتراض خانواده ها و بازتاب گستردۀ  داخلی و جهانی این دستگیری ها سبب شد تا رژیم اسلامی به قید وثیقه وبه طور موقت برخی از این عزیزان را آزاد کند. خانم حوریه فرج زاده به دلیل بیماری آزاد شد.  آقای جواد لعل محمدی، سخنگوی بیانیه 14 نفر با وثیقه آزاد شد. خانم ها شهلا انتصاری، گیتی پور فاضل، فاطمه سپهری، نرگس منصوری و شهلا جهان بین به قید ضمانت آزاد شدند . این 5 بانوی مبارز هرکدام سه سال و شش ماه حکم گرفته اند
پس از ماه ها زندانی در زندان های انفرادی و عمومی سرانجام شعبه ۹۰۳ دادسرای عمومی و انقلاب خراسان رضوی برای برخی از امضاکنندگان بیانیه 14 نفر با ۹ مورد اتهام، قرار نهایی مجرمیت صادر و به دادگاه ارسال کرد. " برای ۹ نفر از ۱۴ فرد بازداشتی در مشهد قرار منع تعقیب و تبرئه صادر شد و برای محمد نوری‌زاد، جواد لعل محمدی، هاشم خواستار، محمد حسین سپهری، فاطمه سپهری و عبدالرسول مرتضوی قرار نهایی صادر شد." موارد اتهامی افرادی که علیه‌شان قرار مجرمیت صادر شده، به این شرح است: " توهین به رهبری، نشر اکاذیب، توهین به آیت‌الله خمینی، اهانت به مقدسات اسلام، فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌های مخالف نظام، تاسیس و اداره کانال به قصد بر هم زدن امنیت کشور، اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق تجمع جلو اداره کل دادگستری خراسان رضوی، تشویش اذهان عمومی و عضویت در گروههای مخالف نظام." . "پرونده جواد لعل محمدی به دلیل ادامه بازجویی‌ها تا دریافت گردش‌کار نهایی از وزارت اطلاعات همچنان مفتوح خواهد بود."
هموطن!
کمیته حمایت از بیانیه تکمیلی 14 کنشگر سیاسی ضمن اعتراض به صدوراحکام فرمایشی، خواستار آزادی بدون قید و شرط امضاء کنندگان بیانیه 14 نفر و حامیان آنان  و رفع هر نوع محرومیت و محدود سازی در رابطه با خانواده و زندگی این عزیزان است. 
ما  خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی و صنفی، و از جمله هزاران زندانی خیزش آبانماه هستیم. ما پشتیبان خانوادۀ زندانیان سیاسی و عقیدتی و صنفی خواهیم ماند و در این راستا کوشش واقدام عملی کرده وخواهیم کرد. ما از همه هموطنان می خواهیم در این راه یار و یاور هم باشیم.

کمیته حمایت از بیانیه 14 کنشگر سیاسی و مدنی
حسن اعتمادی، بهروزستوده، مسعود نقره کار
9 دی ماه 1398
30 دسامبر2019

Sedayeshoma@yahoo.com
info@14nafar.com
www.14nafar.com

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر