۱۳۹۴ آذر ۲۳, دوشنبه

سد انتشاراخبار مربوط به خاتمی شکسته شد !                       روزنامه اطلاعات نایاب شد


حجت الاسلام محمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، درنامه ای خصوصی به رهبر جمهوری اسلامی ضمن تاکید بر"وفاداری اش" به محمد خاتمی، از وی خواستار حمایت از روش روزنامه اطلاعات برای انتشار اخبار مربوط به محمد خاتمی شد. این نامه پس از آن نوشته شد که برخی از نزدیکان بیت رهبری از انتشار اخبار خاتمی در روزنامه اطلاعات انتقاد کرده بودند.

آقای دعائی در شرح ماجرای نامه نگاری اش با رهبر جمهوری اسلامی نوشت:
من مصمم به دادن پوشش خبری به اخبار مرتبط با محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق، به دور از هیاهو و جنجال در روزنامه اطلاعات هستم و طی نامه ای به دادسرای ویژه روحانیت نیز همین نظر را اطلاع دادم.

دعائی در خبری که وبسایت‌ "عصر ایران" منتشر کرده، نوشته که رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به نامه وی نوشته است «من هم مثل تو فکر می‌کنم، اما نه به نرمی دلِ تو!»

دعائی جزئیات بیشتری از نامه آقای خامنه‌ای را بیان نکرده است.

در هفته گذشته، انتشار گفت‌وگوی سردبیر روزنامه السفیر لبنان با محمد خاتمی به همراه عکس او در روزنامه اطلاعات با وجود دستور قوه قضائیه مبنی بر ممنوع التصویر بودن آقای خاتمی خبرساز شد.

دعایی به دادسرای ویژه روحانیت احضار شد و نامه نگاری با علی خامنه ای ادامه این احضار است. دعائی در توضیحی که "عصرایران" منتشر کرد نوشته است که برای احترام به دادگاه ویژه روحانیت خبرهای خاتمی بدون عکس در اطلاعات منتشر خواهد شد.

پیک نت 23 آذر 

                            مبارزات انتخاباتی تا چند روز دیگر آغاز می شود

نشریه اطلاعات نایاب شد


کلمه – کسری نورایی: پس از انتشار عکس سیدمحمد خاتمی در روزنامه اطلاعات و فشارهای وارده به این روزنامه، افراد و گروه‌های مختلف در اقدامی خودجوش با دعوت از مردم برای خرید روزنامه اطلاعات در روز یکشنبه ۲۲ آذر، حمایت خود را از جسارت سیدمحمود دعایی، در برابر این بی قانونی علنی نشان دادند.
طی روزهای گذشته عده ای از جوانان در شبکه های مجازی با پوسترها و پیام‌های مختلف یکدیگر را به این کارزار دعوت می‌کردند، تا باز هم نشان دهند که اگر مردم بخواهند می‌توانند در صفحات مجازی نمانند و خیابان ها و کوچه های واقعی قدرت خود را نمایش دهند.
یک جوان اصفهانی در مقابل دکه‌ای در خیابان ولیعصر ایستاده و از روزنامه ی خود عکس می‌گرفت. او به خبرنگار کلمه، می‌گوید: چون مجبورم بودم برای کاری به تهران بیایم فکر کردم این عکس را در اینستاگرامم بگذارم و دوستانم را تشویق کنم که حتما یادشان نرود که امروز روزنامه اطلاعات بخرند.
در یکی از این پیام‌های دعوت برای خرید روزنامه اطلاعات که در شبکه‌های مجازی منتشر شده نوشته بود: حال که حجت الاسلام والمسلمین محمود دعایی شجاعت به خرج داده و به ممنوع کنندگان تصویر خاتمی غیرقانونی بودن اینکار را گوشزد کرده است همه اصلاح طلبان به جهت حمایت از این حرکت پسندیده و مخالفت با بی قانونی در کشور، روز یکشنبه ۲۲ آذر روزنامه اطلاعات می خریم. متاسفانه ما، مردم ایران مدتهاست منفعل و نظاره گر هستیم و صرفا اخبار دستگیری و شکنجه فعالان مدنی را دنبال می کنیم. حال وقت آن رسیده خط قرمز قانون را در مقابل فساد فراقانونی بعضی از جناح ها و ارگانها بکشیم. تحمل بی قانونی دیگر جایز نیست. خرید روزنامه اطلاعات حداقل حمایتی است که می شود از شجاعت و مردانگی مدیر مسئول آن نشان داد.
شنیده ها حاکی از این است که شب گذشته تیراژ اطلاعات برای امروز به دوبرابر خود یعنی حدود ۴٠ هزار نسخه افزایش پیدا کرد اما در ساعات میانی روز، روزنامه در بسیاری از نقاط به فروش رسید و نایاب شد.
یکی از کاربران از مشاهدات خود می‌نویسد: دکه نخست؛ از ۴۵ روزنامه ‏اطلاعات امروز تنها ۵ نسخه مانده بود که سهم من شد. دکه دوم؛ تمام ۲۰ نسخه اطلاعات فروش رفته بود. هر دو دکه دار در ستارخان، با شگفتی از من پرسیدند که “چه خبر است؟ امروز همه اطلاعات می خرند؟”
یکی از رانندگان اتوبوس بی آر تی در خیابان آزادی هم به خبرنگار کلمه، می‌گوید که آقای میانسالی صبح اول وقت صد نسخه روزنامه اطلاعات آورد و به همراه مبلغی پول به عنوان تشکر از من، خواست به نحو مطلوبی روزنامه ها را در اختیار مسافران قرار دهم. وقتی دلیل این کار را برایم گفت پول اضافه را نگرفتم که کمکی به او کرده باشم. برای من که خرجی نداشت. کار غیرقانونی هم نمی‌خواست انجام دهم.
انحصارطلبان در تلاشند تا با سرکوب و ایجاد فضای خفقان عنصر “آگاهی” را از جامعه بزدایند اما تلاش‌های ناکام، از دلواپسان، جریان‌هایی عصبانی و خسته ساخته که راهی جز حذف و پرخاشگری در مقابل خود نمی‌بینند.
در چنین مقاطعی است که عریان می‌شود چرا میرحسین موسوی معتقد بود هر شهروند یک رسانه است. آشکار است که وقتی مردمی از متن جامعه تصمیم می‌گیرند حرکت کنند هیچ دیواری جلودارشان نیست.
مرد جوانی در سوپرمارکت به مغازه دار می‌گوید: روزنامه‌های اطلاعات را تا یک ساعت دیگر برایت می‌آورم هر کس بیشتر خرید کرد یکی از آنها را هدیه کن. مغازه دار می‌پرسد چه خبره؟ به خاطر کاندیدا شدن سیدحسن خمینی؟ جوان با خنده می‌گوید نه بابا یه جور حمایت از روزنامه اطلاعات است. پیرمرد مغازه دار می گوید: باشه بیار. شماها که هر کاری می خواهید میکنید این هم روی بقیه.
ماجرا از آنجا آغاز شد که…
موضوع ممنوعیت انتشار تصویر و اخبار سیدمحمد خاتمی در زمستان ۹۳ مطرح شد. دادستان عمومی و انقلاب تهران، در جلسه‌ای با مدیران رسانه‌ها نسبت به درج تصویر و ذکر نام رئیس‌جمهور اسبق ایران هشدار داده بود. در همین حال هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در مصاحبه‌ای با روزنامه جمهوری اسلامی ضمن اشاره تلویحی به این موضوع گفته بود که محمود دعایی، مدیرمسئول اطلاعات، به این دستور اعتراض کرده است.
در مورد ممنوع‌التصویر شدن خاتمی، محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، ابتدا اعلام کرده بود که این کار با مصوبه شورای عالی امنیت ملی انجام شده اما پس از تکذیب این ادعا توسط مقامات دولت حسن روحانی، اعلام کرد که رئیس‌جمهور اسبق ایران با دستور دادستانی ممنوع‌التصویر شده است. پیش از این برخی از گروه‌های اصلاح‌طلب و همچنین علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس، به ممنوع‌التصویر شدن آقای خاتمی اعتراض کرده و آن را «غیر قانونی» خوانده بودند.
در اسفند ۹۳ و پس از درگذشت خواهر محمد خاتمی پیام تسلیت حسن روحانی و اکبر هاشمی رفسنجانی، خطاب به او در رسانه‌ها از جمله خبرگزاری دولتی ایران منتشر شد. با این حال روز هفتم اسفند ۹۳ سایت «جماران» پایگاه رسمی مؤسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خمینی همراه با سایت «بهارنیوز» به دستور قوه قضاییه و به دلیل انتشار تصاویری از آقای خاتمی مسدود و یک روز بعد پس از حذف این تصاویر رفع فیلتر شدند. ممنوع‌التصویر شدن خاتمی درحالی است که برخی از گروه‌های اصلاح‌طلب اعلام کرده‌اند که با «محوریت» او در انتخابات اسفندماه مجلس شرکت خواهند کرد.
روزنامه اطلاعات در شماره یکشنبه خود، با انتشار عکسی از سیدمحمد خاتمی ممنوع‌التصویری غیرقانونی وی را نادیده گرفته بود، ظاهرا در پی فشارها، صفحه حاوی تصویر و گفت‌وگوی محمد خاتمی، را در شامگاه یکشنبه، از ‌سایت خود حذف و به جای آن صفحه ۱۲ نسخه ۱۶ آذر روزنامه قرار گرفت. خبرگزاریهای نزدیک به نهادهای امنیتی، با هجمه به دعایی، وی را متهم کردند که در انتشار مطالب مربوط به خاتمی تعمد دارد و با چنین اقدامی حکم قوه قضائیه را زیر پا گذاشته است.
در پی اقدام روزنامه اطلاعات در انتشار تصویر و اظهارات سیدمحمد خاتمی سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه علیه مدیر مسئول روزنامه اطلاعات اعلام جرم کرد و خواستار رسیدگی از طریق دادسرای ویژه روحانیت شده است. این مقام آگاه تاکید کرد: دستور دادستان تهران در منع انتشار تصویر و اظهارات رئیس جمهور دوره اصلاحات کماکان به قوت خود باقی است و در صورت تخلف مطبوعات و رسانه های جمعی از دستور صادره طبق مقررات اقدام خواهد شد.هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر