۱۳۹۴ آذر ۱۶, دوشنبه

انتشار عکس و گفتگو با محمد خاتمی در روزنامه اطلاعات ، برغم ممنوعیت


          گزارشی از رادیو فردا 

اعلام جرم علیه اطلاعات برای درج عکس خاتمی

رادیو فردا ـ با وجود تأکید مقام‌های قضایی بر ممنوع‌التصویر بودن محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران، روزنامه اطلاعات روز یکشنبه ۱۵ آذر، گفت‌وگوی سردبیر روزنامه السفیر لبنان با آقای خاتمی را به همراه عکس این دیدار منتشر کرد.
بر اساس گزارش روزنامه اطلاعات، طلال ســلمان، سردبير روزنامه لبنانی السفير که برای انجام مصاحبه‌هايی با مسئولان جمهوری اسلامی به ايران سفر كرده در نشستی «برنامه‌ریزی نشده» با آقای خاتمی گفت‌وگو کرده است.
مقام‌های قضایی تا شامگاه یکشنبه ۱۵ آذر (لحظه تنظیم این خبر)، واکنش آشکاری نسبت به این اقدام روزنامه اطلاعات نشان ندادند.
با این حال صفحه حاوی تصویر و گفت‌وگوی محمد خاتمی، در شامگاه یکشنبه، از وب‌سایت روزنامه اطلاعات حذف و به جای آن صفحه ۱۲ نسخه ۱۶ آذر روزنامه اطلاعات قرار گرفت.

در تصویر منتشر شده از دیدار سردبیر روزنامه السفیر با رئیس‌جمهور سابق ایران، محمود دعایی، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای و مدیر مسئول روزنامه اطلاعات هم حضور دارد.
در عین حال خبرگزاری تسنیم، که گفته می‌شود به نهادهای امنیتی نزدیک است، روز یکشنبه با حمله به محمود دعایی، نوشت که او «با امکانات روزنامه اطلاعات» از یک «عنصر فعال در فتنه ۸۸» حمایت می‌کند.
تسنیم آقای دعایی را متهم کرد که در انتشار مطالب مربوط به محمد خاتمی تعمد دارد و با چنین اقدامی حکم قوه قضائیه را زیر پا گذاشته است.
این خبرگزاری نزدیک به اصولگرایان نوشت که محمود دعایی «پای کار اصلی برگزاری جشن‌های تولد برای دوست چندین ساله خود (خاتمی) است و غالب این جشن‌تولدها در مجموعه روزنامه اطلاعات و با هزینه‌های این روزنامه انجام می‌شود. وی همچنین در برخی مراسم پیام این فتنه‌گر را قرائت کرده است».
موضوع ممنوعیت انتشار تصویر و اخبار محمد خاتمی در زمستان ۹۳ مطرح شد. گزارش‌ها حاکی از آن بود که عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در جلسه‌ای با مدیران رسانه‌ها نسبت به درج تصویر و ذکر نام رئیس‌جمهور اسبق ایران هشدار داده و مرتکبان را به توقیف و تعطیل رسانه تهدید کرده است.
در همین حال اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در مصاحبه‌ای با روزنامه جمهوری اسلامی ضمن اشاره تلویحی به این موضوع گفته بود که محمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، به این دستور اعتراض کرده و در مقابل مقامات قضایی تهدید کرده بودند که روزنامه‌هایی که این دستور را اجرا نکنند، توقیف خواهند شد.
در مورد ممنوع‌التصویر شدن آقای خاتمی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، ابتدا اعلام کرده بود که این کار با مصوبه شورای عالی امنیت ملی انجام شده اما پس از تکذیب این ادعا توسط مقامات دولت حسن روحانی، اعلام کرد که رئیس‌جمهور اسبق ایران با دستور دادستانی ممنوع‌التصویر شده است.
پیش از این برخی از گروه‌های اصلاح‌طلب و همچنین علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس، به ممنوع‌التصویر شدن آقای خاتمی اعتراض کرده و آن را «غیر قانونی» خوانده بودند.
آقای مطهری روز یکشنبه نیز در یک سخنرانی گفت که در این باره از دادستانی تهران سؤال کرده اما پاسخی به او داده نشده است. او تأکید کرد که نباید به این دستور قوه قضائیه ایران «ترتیب اثر» داده شود.
در اسفند ۹۳ و پس از درگذشت خواهر محمد خاتمی پیام تسلیت حسن روحانی و اکبر هاشمی رفسنجانی، خطاب به او در رسانه‌ها از جمله خبرگزاری دولتی ایران منتشر شد.
با این حال روز هفتم اسفند ۹۳ سایت «جماران» پایگاه رسمی مؤسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خمینی همراه با سایت «بهارنیوز» به دستور قوه قضاییه و به دلیل انتشار تصاویری از آقای خاتمی مسدود و یک روز بعد پس از حذف این تصاویر رفع فیلتر شدند.
ممنوع‌التصویر شدن آقای خاتمی درحالی است که برخی از گروه‌های اصلاح‌طلب اعلام کرده‌اند که با «محوریت» او در انتخابات پیش روی مجلس شرکت خواهند کرد.
در همین حال فائزه هاشمی، فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز دوشنبه ۱۹ مرداد، ممنوع‌التصویر شدن رئیس‌جمهور اسبق ایران را نوعی «مهندسی انتخابات» خوانده و هدف از این اقدام را جلوگیری از «تأثیر» او در انتخابات دانسته بود.
در همین حال محمد خاتمی در مصاحبه با روزنامه السفیر پیش‌بینی کرد که توافق اتمی وین «تأثير مثبتی» بر انتخابات پیش روی مجلس خواهد داشت و انتخابات «خوبی» برگزار خواهد شد.
در هفته‌های گذشته و همزمان با انتشار گزارش‌ها درباره حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات، حمله برخی چهره‌های تندروی اصولگرا به محمد خاتمی افزایش یافته است.
از جمله به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا زاکانی، نماینده اصولگرای مجلس، روز یکشنبه محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی را متهم کرد که با «وارد کردن» علی‌اکبر ناطق نوری، از چهره‌های شناخته شده اصولگرا به انتخابات، قصد دارند اصولگرایان را «از وحدت و انسجام بیرون بکشند».
حسین فدایی، دبیر کل جمعیت ایثارگران، نیز روز شنبه با اشاره به انتخابات مجلس خبرگان گفته بود که «دشمنان» به دنبال مطرح کردن «مربع هاشمی، حسن خمینی، روحانی و خاتمی» در مقابل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هستند.
پیش از این هم محمدرضا باهنر، نايب رئيس مجلس ايران با تأکيد بر اينکه محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی را جزو «سران فتنه » نمی‌داند، گفته بود که آقای خاتمی «حق ندارد به نظام بازگردد»، مگر اينکه به گفته او «کوتاهی‌هايش» در سال ٨٨ را جبران کند.

                          اعلام جرم علیه مدیر مسئول روزنامه اطلاعات 


راديو فردا:
پس از انتشار تصویر و گفت‌وگویی از محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران، در شماره روز یکشنبه روزنامه اطلاعات، دادسرای فرهنگ و رسانه علیه مدیر مسئول این روزنامه، محمود دعایی، اعلام جرم کرد.

خبرگزاری رسمی قوه قضاییه، میزان، و خبرگزاری ایسنا، هر دو به نقل از یک مقام آگاه قضایی نوشته‌اند که «در پی اقدام روزنامه اطلاعات در انتشار تصویر و اظهارات رئیس جمهور دوره اصلاحات، سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه علیه مدیرمسئول روزنامه اطلاعات اعلام جرم کرد و خواستار رسیدگی از طریق دادسرای ویژه روحانیت شده است».

در این گزارش‌ها به نقل از این مقام آگاه قضایی آمده که «دستور دادستان تهران در منع انتشار تصویر و اظهارات رئیس‌جمهور دوره اصلاحات کماکان به قوت خود باقی است و در صورت تخلف مطبوعات و رسانه های جمعی از دستور صادره طبق مقررات اقدام خواهد شد».

با وجود تأکید مقام‌های قضایی بر ممنوع‌التصویر بودن محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران، روزنامه اطلاعات روز یکشنبه ۱۵ آذر، گفت‌وگوی سردبیر روزنامه السفیر لبنان با آقای خاتمی را به همراه عکس این دیدار منتشر کرد.

در تصویر منتشر شده از دیدار سردبیر روزنامه السفیر با رئیس‌جمهور سابق ایران، محمود دعایی، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای و مدیر مسئول روزنامه اطلاعات هم حضور داشت، اما صفحه حاوی تصویر و گفت‌وگوی محمد خاتمی، در شامگاه یکشنبه، از وب‌سایت روزنامه اطلاعات حذف و به جای آن صفحه ۱۲ نسخه ۱۶ آذر روزنامه اطلاعات قرار گرفت.

موضوع ممنوعیت انتشار تصویر و اخبار محمد خاتمی در زمستان ۹۳ مطرح شد، و در آن زمان گزارش‌ها حاکی از آن بود که عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در جلسه‌ای با مدیران رسانه‌ها نسبت به درج تصویر و ذکر نام رئیس‌جمهور اسبق ایران هشدار داده و مرتکبان را به توقیف و تعطیل رسانه تهدید کرده است.

اما در این نشست هم آقای دعایی از معترضان به تصمیم دادستان تهران بوده و آن طور که اکبر هاشمی رفسنجانی بعدها در مصاحبه‌ای با روزنامه جمهوری اسلامی اعلام کرد، در مقابل اعتراض به این تصمیم تهدید به توقیف و تعطیلی شده است.

ممنوع‌التصویر شدن محمد خاتمی، واکنش‌هایی را در میان مسئولان دولتی و چهره‌های سیاسی برانگیخت و در این میان علی مطهری نماینده اصولگرا که بارها از تریبون‌های مختلف این موضوع را غیرقانونی خوانده بود، جایی به طعنه گفت که خاتمی را ممنوع‌الحیات کنند تا خیالشان راحت شود.

محمود دعایی از چهره‌های نزدیک به آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، در دوران اقامت وی در عراق بوده و پس از انقلاب ۱۳۵۷ هم مدتی به عنوان سفیر ایران در عراق فعالیت کرد.

آقای دعایی که سابقه دوستی نزدیک با چهره‌های اصلاح‌طلب از جمله محمد خاتمی دارد، پس از بازگشت به ایران به عنوان نماینده آیت‌الله خمینی و سرپرست مؤسسه اطلاعات مشغول به کار شد و در دوران رهبری آیت‌الله خامنه‌ای نیز حکم نمایندگی و مسئولیت او در این مؤسسه تمدید شد.

با این حال انتصاب او از سوی رهبر جمهوری اسلامی باعث نشد که او از حمله نیروهای اصولگرا در امان باشد و روز یکشنبه نیز خبرگزاری تسنیم، او را به «حمایت از فتنه‌گران» متهم کرد.

تسنیم، که گفته می‌شود به نهادهای امنیتی نزدیک است، روز یکشنبه با حمله به محمود دعایی، نوشت که او «با امکانات روزنامه اطلاعات» از یک «عنصر فعال در فتنه ۸۸» حمایت می‌کند، و آقای دعایی را متهم کرد که در انتشار مطالب مربوط به محمد خاتمی تعمد دارد و با چنین اقدامی حکم قوه قضائیه را زیر پا گذاشته است.

این خبرگزاری نزدیک به اصولگرایان نوشت که محمود دعایی «پای کار اصلی برگزاری جشن‌های تولد برای دوست چندین ساله خود (خاتمی) است و غالب این جشن‌تولدها در مجموعه روزنامه اطلاعات و با هزینه‌های این روزنامه انجام می‌شود. وی همچنین در برخی مراسم پیام این فتنه‌گر را قرائت کرده است».

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر