۱۳۹۴ آذر ۲۵, چهارشنبه

به استناد کدام قانون ؟؟؟


                                      سیدعبدالجواد موسوی
کلمه
ماجرای آقای دعایی و انتشار عکس آقای خاتمی و انتشار خبر مربوط به او را که حتما شنیده اید. اتفاقات در سطحی است که ورود روزنامه نگار یک لاقبایی مثل من در آن اصلا به صلاح نیست. اما دراین باره می توان چند سئوال مطرح کرد و در پاره ای موارد تامل و درنگ. می گویند انتشار عکس و خبر از آقای خاتمی ممنوع است.
این که چه کسی و یا چه نهادی ممنوعیت عکس و خبر ایشان را تصویب کرده است اصلا معلوم نیست. یعنی عده ای از اساس منکر وجود چنین ممنوعیتی هستند و عده ای معتقدند چنین ممنوعیتی استناد قانونی دارد. اول از همه باید صریح و روشن تکلیف وجود و یا عدم وجود چنین قانونی روشن شود. سال هاست که دراین باره شایعات بسیاری وجود دارد.
به یاد دارم زمانی که در روزنامه روزگار مشغول به کار بودم همین بحث به صورت شفاهی مطرح بود اما هیچ کدام از همکاران من نمی دانست حقیقت ماجرا چیست. شایعه ای در باره ممنوع التصویری آقای خاتمی پخش شده بود و همه آن را جدی گرفته بودند. یک بار که عکس آقای خاتمی را به مناسبتی چاپ کردیم توسط دادستانی احضار شدیم که چرا چنین کردید و چنان. وقتی ایرادش را پرسیدیم گفتند غیرقانونی است. گفتیم به استناد کدام قانون؟ و تازه آن جا متوجه شدیم که قانونی دراین باره وجود ندارد منتهی قول مکرر این و آن حتی مسئولان قضایی را به این شبهه انداخته بود که حتما منع قانونی برای این کار وجود دارد.
غرض این که اگر قانونی در این باره وجود دارد باید صریح و روشن به سمع و نظر همگان برسد و البته دلیل منطقی تصویب چنین قانونی نیز گفته شود تا جای هیچ شک و شبهه ای باقی نماند. اما عجالتابه نظر می رسد فعلا قانون موضوعیت چندانی ندارد. یعنی بحث بر سر این نیست که کسی از آقای خاتمی عکس و خبر نباید منتشر کند بلکه دعوا بر سر این است که عکس و خبر منتشره از ایشان با چه قصد و نیتی صورت می گیرد. چنانچه رسانه ای عکس و خبر ایشان را منتشر کند و به ایشان دشنام بگوید کسی متعرض ایشان نخواهد شد اما اگر کسی عکس و خبر ایشان را نه حتی در جهت تایید ایشان بلکه صرفا به جهت اطلاع رسانی منتشر کند توبیخ خواهد شد.
همین روزها رسانه هایی هستند که به بهانه اتفاقات اخیر عکس ایشان را منتشر کرده اند و همان دشنام ها و اتهامات همیشگی را تکرار کرده اند. آیا کسی متعرض این رسانه ها می شود؟ تا امروز که نشده است و این یعنی بحث بر سر عکس و خبر ایشان نیست بلکه بحث بر سر چگونه پرداختن به ایشان است. دیگر این که تا جایی که من به خاطر دارم بارها و بارها از سوی دفتر رهبرانقلاب تذکر داده شده که هیچ کس حق ندارد بدون استناد به منبعی معتبر سخنی را به ایشان نسبت دهد. رهبرانقلاب نیز بارها متذکر شده اند که اگر قرار باشدسخنی را بگویند و موضعی بگیرند صراحتا این کار را خواهند کرد و نیاز به مفسر و تاویل گر ندارند. خب، با چنین اوصافی چرا باید در موضوع ممنوعیت انتشار خبر و عکس آقای خاتمی حرف هایی به رهبر انقلاب نسبت داده شود که صحت و سقم آن معلوم نیست. آن هم از سوی کسانی که لااقل به تقوی و اخلاق مداری در حوزه سیاست شهره نیستند.

* این یادداشت در خبرگزاری خبرآنلاین منتشر ولی ساعتی بعد بدون توضیح حذف شد.degarbavaran.net

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر