۱۳۹۹ آذر ۱۱, سه‌شنبه

احمد رضا جلالی برای "اجرای حکم اعدام" به زندان رجایی شهر منتقل می شود


 ایران وایر

وکیل «احمدرضا جلالی» به خانواده او خبر داده که آقای جلالی قرار است امروز برای اجرای حکم اعدام به «زندان رجایی‌شهر» منتقل شود.

«ویدا مهران‌نیا»، همسر احمدرضا جلالی، به «ایران‌وایر» می‌گوید: «وکلیش تماس گرفت و گفت امروز احمدرضا را برای اجرای حکم به رجایی‌شهر منتقل می‌کنند.» آقای جلالی روز سه‌شنبه خودش در تماس تلفنی با همسرش از احتمال اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدامش خبر داده بود، اما به گفته خانم مهران‌نیا، آقای جلالی از روز سه‌شنبه تا کنون هیچ تماسی با خانواده‌اش نداشته است.

دکتر احمدرضا جلالی متخصص «پزشکی بحران» و شهروند سوئد است که در سال‌های گذشته بارها به دعوت مراکز دانشگاهی به ایران سفر کرده است. او در آخرین سفرش به ایران، در تاریخ پنجم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶، درست سه روز پیش از بازگشت به سوئد بازداشت می‌شود. جلالی متهم است که با «موساد» (سازمان اطلاعات و وظایف ویژه اسرائیل) همکاری داشته و با دادن اطلاعات دانشمندان هسته‌ای ایران، زمینه ترور «مسعود علی‌محمدی» و «مجید شهریاری» را فراهم کرده است.

جلالی تمامی این اتهام‌ها را رد کرده و اعلام کرده است تحت فشار شدید و شکنجه به ناچار اعتراف کرده است. با این که ابهامات جدی در خصوص پرونده جلالی مطرح است، او به اعدام محکوم و سپس حکمش در دیوان عالی تایید شد.

سازمان‌های حقوق بشری به ایران‌ درباره اجرای حکم این پزشک و پژوهش‌گر ایرانی سوئدی هشدار داده‌اند. با این حال همسر آقای جلالی از قول وکیل پرونده می‌گوید: «به نظر می‌رسد مسئولان جمهوری اسلامی به هشدارهای سازمان‌های بین‌‌لمللی حقوق بشر توجهی ندارند و به اجرای حکم مصمم هستند.» آقای جلالی در دوران زندان در ایران شهروندی سوئد را به دست‌ آورد. دولت سوئد درباره عدم اجرای این حکم هفته گذشته به ایران هشدار داد. خانم مهران‌نیا می‌گوید: «به دولت سوئد و تمام نهادهای حقوق بشری که پی‌گیر پرونده احمدرضا بوده‌اند، خبر داده‌ام که جان همسرم در خطر است.»

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر