۱۳۹۸ خرداد ۲۳, پنجشنبه

عریضه جهانی با بیش از یک میلیون امضا برای آزادی نسرین ستوده

sotoudeh.jpg
دویچه وله عفو بین‌الملل اعلام کرد که بیش از یک میلیون نفر از ۲۰۰ کشور جهان عریضه‌ای را برای آزادی نسرین ستوده امضا کرده‌اند. این وکیل و فعال حقوق بشر از جمله به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" به ۱۲ سال زندان محکوم شده است.

به گزارش عفو بین‌الملل، بیش از یک میلیون نفر در ۲۰۰ کشور جهان در کارزار این سازمان حقوق بشری شرکت کرده و با امضای عریضه‌ای خواستار آزادی نسرین ستوده از زندان شده‌اند.
نسرین ستوده، وکیل و دارنده جایزه پارلمان اروپا برای آزادی اندیشه (جایزه ساخاروف)، از یک سال پیش تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد.
خانم ستوده به "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، عضویت موثر در گروهک غیرقانونی و ضد امنیتی کانون مدافعان حقوق بشر، لگام (کارزار لغو گام به گام اعدام) و شورای ملی صلح، تشویق مردم به فساد و فحشا و فراهم آوردن موجبات آن و ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی، اخلال در نظم و آسایش عمومی و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی" متهم و در مجموع به ۳۳ سال حبس و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده که طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۱۲ سال آن "قابلیت اجرا دارد".
وکیل نسرین ستوده، روز ۲۳ مرداد سال گذشته (۱۳۹۷) گفته بود که دو پرونده جدید برای موکل او تشکیل شده و خانم ستوده از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، علاوه بر اتهام‌های "تبلیغ علیه نظام" و "اهانت به رهبری"، به "جاسوسی" نیز متهم شده است.
سازمان عفو بین‌الملل هم‌زمان با گذشت یک سال از زندانی شدن نسرین ستوده، خواستار آزادی بی‌قید و شرط این فعال حقوق بشر شده و اعلام کرده است که امضاهای جمع‌آوری‌شده از سراسر جهان را امروز پنجشنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) برای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف جهان خواهد فرستاد.
شمار امضاکنندگان عریضه جهانی برای آزادی نسرین ستوده تا روز دوشنبه گذشته (۲۰ خرداد) به یک میلیون و ۱۸۸ هزار و ۳۸۱ نفر رسید.

"پیامی روشن" برای جمهوری اسلامی

فیلیپ لوتر، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، "حکم بی‌رحمانه" زندان و شلاق علیه نسرین ستوده را افشاگر "عمق سرکوبگری مقام‌های ایرانی در سطح بین‌المللی" ارزیابی کرده است.
مدیر بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل با اشاره به اینکه "امروز پیامی روشن برایشان [مقام‌های جمهوری اسلامی] ارسال می‌کنیم"، در توضیح "پیام" این سازمان حقوق بشری گفته است: «اینکه دنیا نظاره‌گر اعمال شماست و کارزار ما تا آزادی نسرین ستوده ادامه خواهد داشت.»
مارکوس ان. بیکو، مسئول این سازمان حقوق بشری در آلمان نیز گفت: «عفو بین‌الملل امروز همگام با یک میلیون نفر در سراسر جهان بار دیگر خواست آزادی فوری و بی‌قید و شرط نسرین ستوده را مطرح می‌کند.»
مسئول سازمان عفو بین‌الملل در آلمان افزود: «اگر کسی مثل نسرین ستوده به شکل مسالمت‌آمیز برای حقوق زنان یا علیه حکم اعدام فعالیت کند، نه تنها نباید مجازت شود، بلکه بایستی با تمام قوا مورد حمایت قرار گیرد.»
به گفته مارکوس ان. بیکو: «خانم ستوده یکی از بسیار کسانی است که در ایران به خاطر فعالیت‌هایشان علیه نقض حقوق بشر مورد پیگرد قرار گرفته و مجازات می‌شوند.»
نسرین ستوده وکالت بسیاری از پرونده‌های فعالان سیاسی و حقوق بشری را برعهده داشته و بارها با برخوردهای امنیتی مواجه شده است. وکالت شماری از زنان معترض به حجاب اجباری در ایران موسوم به "دختران خیابان انقلاب" از جمله آخرین پرونده‌های او بوده است.
نسرین ستوده پیش‌تر هم در شهریور ماه ۸۹ در حالی که وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی را برعهده داشت، بازداشت و به شش سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد. این وکیل دادگستری سپس در شهریورماه ۹۲ پس از سپری کردن سه سال زندان آزاد شد. خانم ستوده روز ۲۳ خردادماه سال گذشته بار دیگر در منزل خود بازداشت شد و تاکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد.
گویا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر