۱۳۹۸ مرداد ۱۱, جمعه

رئیس دادگستری استان تهران:

 حضور وکیل در دادگاه‌های تجدید نظر دیگر لازم نیست


بی اعتبار کردن وکلا تا به کجا؟

غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران در نامه‌ای به سرپرست شعب دادگاه‌های تجدید نظر این استان گفته که حضور وکیل در دادگاه‌های تجدید نظر دیگر لازم نیست. در این نامه آمده که رئیس قوه قضاییه از خامنه‌ای اجازه گرفته تا از این پس تشریفات ماده ۴۵۰ قانون آیین دادرسی کیفری تا موقع اصلاح قانون در مجلس حذف شود و در جلسه دادرسی مگر در مواقع ضروری، حضور وکیل لغو شود. ماده ۴۵۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۹۴ در مجلس و شورای نگهبان، دادگاه تجدیدنظر را مکلف به برگزاری جلسه دادرسی با حضور متهم و وکیل می‌کند. 

معاون حقوقی قوه قضائیه: باید معنای آزادی تعریف شود، اگر وکیلی از پرونده جاسوسی دفاع می‌کند باید بداند حق ۸۰ میلیون ملت را فراموش کرده است 


معاون حقوقی قوه قضائیه گفت: تحصیل در خارج از کشور حق مسلم همه است اما نباید از فرزندان سران مملکت باشد که اگر این چنین شد والدین آنها باید استعفا دهند.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام محمد مصدق پنجشنبه ۱۰ مرداد در همایش نقش حقوقدانان و وکلای دادگستری در گام دوم انقلاب در همدان، اظهار کرد: در دستگاه قضا اقداماتی باید در راستای گسترش مفهوم آزادی مشروع صورت گیرد و معنای آزادی در چهارچوب های قانونی خود تعریف و تفهیم شود.
وی در ادامه با اشاره به برگزاری نشست های تخصصی در دانشگاه‌های حقوق و لزوم اجرایی شدن این طرح، گفت: کمک کنید تا در دانشگاه‌ها آزادی به معنای کلمه تعریف شود و بدانیم که نظام با آزادی مخالف نبوده و نیست اما معنای درست آزادی به جامعه القا می شود.
معاون حقوقی قوه قضاییه رعایت حقوق عمومی را بر وکلا الزامی دانست و افزود: اگر وکیلی از پرونده جاسوسی دفاع می‌کند و برای حق موکل خود تلاش می‌کند، باید بداند حق ۸۰ میلیون ملت را فراموش کرده است.
وی کارگزاران نظام را در سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه به عنوان پرچمداران برای عموم مردم اعلام کرد و افزود: چرا باید فرزندان سران مملکت در خارج از کشور مشغول به تحصیل باشند و مردم عادی توان انجام چنین اموری را نداشته باشند؟
وی همچنین ادامه داد: اگر شرایط تحصیل و زندگی در خارج از کشور بهتر است، باید زمینه‌ای مهیا شود تا مردم هم بتواند از این امکانات استفاده کرده و فقط مختص فرزندان مسئولان نظام نباشد.
مصدق خاطرنشان کرد: نماینده انقلابی آن است که در مجلس طرح عدم تحصیل فرزندان عالی رتبه نظام را مطرح کرده و از آن دفاع می‌کند تا منع شود.
وی اذعان کرد: تحصیل در خارج از کشور حق مسلم همه است اما نباید از فرزندان سران مملکت باشد که اگر این چنین شد والدین آنها باید استعفا دهند.
وی در پایان یادآور شد: نظام با دادن خون هزاران شهید به ثمره ۴۰ ساله رسیده و همه قضات، وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری موظف هستند مراقب حاصل انقلاب بوده تا در روز قیامت شاهد آن نباشیم که عده‌ای برای دریافت رای یا مسئولیت دنیایی مجبور به تلاش و پایمال کردن حقوق دیگران بوده اند.
منبع:ایسنا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر