۱۳۹۹ آبان ۲۸, چهارشنبه

 تداوم فشار بر زرتشت احمدی راغب

امضاء کننده "بیانیه 14 نفر "

خبرگزاری هرانا – زرتشت احمدی راغب، یکی از امضا کنندگان "بیانیه 14 نفر" محبوس در زندان تهران بزرگ امروز چهارشنبه ۲۸ آبان‌ماه در چهل و پنجمین روز اعتصاب غذای خود با افت فشار خون، کاهش وزن و ضعف جسمانی شدید مواجه است.

آقای احمدی راغب روز یکشنبه ۱۳ مهرماه در منزل خود در شهریار بازداشت و جهت تحمل ادامه دوران محکومیت خود به زندان تهران بزرگ منتقل شد. او پس از بازداشت در اعتراض به پرونده‌سازی‌های مکرر اعلام اعتصاب غذا کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۸ آبان‌ماه ۱۳۹۹، زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی محبوس در زندان تهران بزرگ در چهل و پنجمین روز از اعتصاب غذای خود بسر می‌برد.

مسئولان زندان از روز چهلم اعتصاب غذا از انتقال آقای احمدی راغب به بهداری جهت معاینه و گزارش علائم حیاتی خودداری می‌کنند. در آخرین مراجعه فشار خون وی ۹ و وزن او نیز به ۶۰ کیلوگرم کاهش پیدا کرده بود. این فعال مدنی همچنین از سرگیجه، ضعف شدید جسمانی و خونریزی روده رنج می‌برد. به علاوه بهداری مرکزی زندان تهران بزرگ تاکنون دو بار دستور اعزام او به بیمارستان جهت انجام عمل جراحی هموروئید را داده که عملی نشده است.

یک منبع مطلع از شرایط این زندانی در این خصوص به هرانا گفت: “هفته قبل رئیس تیپ از آقای احمدی راغب خواسته بود تا اعتصابش را بشکند و نوشته بالای سرش که ذکر کرده اعتراض حق من است را بردارد. این فعال مدنی هم در جواب گفته است که به اعتراضش تا زمان رسیدگی به وضعیت همه زندانیان و بهبود شرایط بهداشتی بند ادامه خواهد داد. رئیس تیپ نیز در واکنش به مدت ۲۴ ساعت وی را به صورت تنبیهی به قرنطینه فرستاد. پس از آن هم از انتقالش به بهداری خودداری می‌کنند. به او گفته‌اند که اعتصاب تا ۳ روز معنی دارد و کسی که ۲ ماه اعتصاب کند می‌میرد”.

زرتشت احمدی راغب در تاریخ ۲۶ خرداد ۹۹ پس از حضور در شعبه ۴ واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت ۹ ماهه خود به زندان تهران بزرگ منتقل شد. این فعال مدتی پس از بازداشت در اعتراض به عدم رعایت روند قانونی در پرونده خود و پرونده‌سازی ‌های مکرر نهادهای امنیتی علیه خود اعتصاب غذا کرد و نهایتا پس از اعزام به مرخصی به اعتصاب خود پایان داد.

آقای احمدی راغب روز یکشنبه ۱۳ مهرماه مجددا در منزل خود در شهریار بازداشت و یک روز بعد، پس از حضور نزد قاضی اجرای احکام جهت تحمل ادامه دوران محکومیت خود به تیپ ۲ زندان تهران بزرگ منتقل شد. در جریان حضور آقای احمدی راغب در واحد اجرای احکام، قاضی به وی گفته است که او در مرخصی منجر به آزادی بوده ولی مرخصی‌اش به دلیل مصاحبه و ادامه فعالیت‌های مدنی‌اش لغو و باید به زندان برگردد. این فعال مدنی از روز دوشنبه ۱۴ مهرماه در زمان حضور نزد قاضی اجرای احکام اعلام اعتصاب غذا کرد و گفته است تا زمان آزادی خود به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

روز شنبه ۱۲ مهرماه امسال جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات زرتشت احمدی راغب در خصوص پرونده جدیدی که پیشتر با شکایت شهرداری فردوسیه و رسول شریفیان مبنی بر تبلیغ علیه نظام علیه وی گشوده شده، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه برگزار شد. گفته می‌شود در جریان این جلسه دادگاه آقای احمدی راغب از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به دلیل امضای نامه استعفای علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

او پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مدنی خود سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

زرتشت احمدی راغب، آتش نشانی است که پس از ۱۷ سال سابقه کار به دلیل فعالیت های مدنی و منتقدانه از کار اخراج شده است.

۱ نظر:

  1. من با اعتصاب غذا موافق نیستم گنگ جنایتکار اسلامی نشان داده که هیچ توجهی به درخواست زندانیان نمیکند و اعتصاب ، زندانی را ضعیف و بیمار میکند.زندانی سیاسی آزاد باید گردد.

    پاسخحذف