۱۳۹۷ اسفند ۲, پنجشنبه


برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از دولت‌مردان ایران خواست فوری و بدون‌ قید و شرط وکلای حقوق بشری مسعود شمس‌نژاد و فرهاد محمدی را آزاد کنند و به آزار قضایی علیه آنها و نیز مهدی هوشمند رحیمی پایان دهند.
۱۹ فوریه ۲۰۱۹ 
(۳۰ بهمن ۱۳۹۷)
برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه‌ی مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، از شما درخواست می‌کند فوری در باره‌ی موضوع زیر در ایران اقدام کنید.
شرح کوتاه وضعیت:
برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر) از سه مورد تازه آزار قضایی و حبس خودسرانه علیه وکلای حقوق بشری مطلع شده است: صدور حکم برای آقای مسعود شمس نژاد و حبس خودسرانه‌ی او، صدور حکم برای آقای مهدی هوشمند رحیمی و حبس خودسرانه‌ی آقای فرهاد محمدی پیش از محاکمه.
آقای مسعود شمس‌نژاد، استاد دانشگاه و وکیل مدافع چندین زندانی سیاسی کُرد ایرانی، روز ۱۰ فوریه ۲۰۱۹ (۲۱ بهمن ۱۳۹۷) از حکم شش سال زندان که شعبه ۳ دادگاه انقلاب اسلامی در ارومیه، استان آذربایجان غربی، صادر کرده است، مطلع شد: یک سال به اتهام «تبلیغ علیه نظام» (ماده‌ی ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی) و پنج سال به اتهام «عضویت در یک گروه مخالف کُرد» (ماده‌ی ۴۹۹). آقای شمس‌نژاد طی محاکمه در تاریخ ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹ (۹ بهمن) از حق داشتن وکیل محروم بود. او در تاریخ ۸ ژانویه (۱۸ دی) طی محاکمه یکی از موکلان خود در ارومیه دستگیر و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شد. مأموران امنیتی سپس خانه و دفتر کار او را مورد بازرسی قرار دادند و شماری از اسناد وی را توقیف کردند.
آقای فرهاد محمدی وکیل حقوق بشری کرد، در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۹ (۱۱ دی ۱۳۹۷) در شهر سنه [سنندج]، استان کردستان، دستگیر شد. دلیل دستگیری، محل حبس و اتهام‌های آقای محمدی هنوز نامعلوم است. آقای محمدی همچنین فعال محیط زیست است. دست‌کم ۹ فعال محیط زیست کُرد دیگر نیز در همان تاریخ یا روز بعد دستگیر شده‌اند.
آقای مهدی هوشمند رحیمی در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۹ (۱۱ دی ۱۳۹۷) به طور غیابی در شعبه‌ی ۱ دادگاه انقلاب اسلامی اراک، استان مرکزی، به اتهام «توهین به رئیس قوه‌ی قضاییه» (ماده‌ی ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی) و «توهین به مقام رهبری» (ماده‌ی ۵۱۴) به دو سال زندان محکوم شد.
آقای هوشمند رحیمی در پرونده‌ای جداگانه در تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۷ آذر ۱۳۹۷) به حکم شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به طور غیابی به پنج سال زندان محکوم شده بود. بر اساس حکم دادگاه، او به احضاریه‌ها توجه نکرده و در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۵«اقدام به سخنرانی نموده و مطالب موهونی را بر زبان رانده است.» او به اتهام‌های تبلیغ علیه نظام (ماده‌ی ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی) و «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی» و «مقام رهبری» (ماده‌ی ۵۱۴) مورد محاکمه قرار گرفت.
برنامه‌ی نظارت یادآوری می‌کند که چندین وکیل حقوق بشری دیگر در معرض آزار قضایی قرار داشته‌اند و به زندان‌های بلند مدت محکوم شده‌اند.
برنامه‌ی نظارت نگرانی عمیق خود را از تداوم موج دستگیری‌ها و بازداشت‌ها و آزارهای قضایی علیه وکلای حقوق بشری، که گویا به قصد مجازات آنها به خاطر فعالیت‌های به‌حق حقوق بشری آنهاست، ابراز می‌کند. برنامه‌ی نظارت از دولتمردان ایران می‌خواهد تا فوری و بدون قید و شرط کلیه‌ی وکلای حقوق بشری و مدافعان حقوق بشر زندانی را آزاد و در هر شرایطی سلامت جسمانی و روانی آنها را تضمین کنند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر