۱۳۹۶ بهمن ۱۶, دوشنبه


برداشتن حجاب به یک « جنبش همگانی زنان » ایران تبدیل شده است 


نسرین ستوده در گفتگو با دیلی تلگراف
نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق‌بشر ایرانی، روز یک‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه، در گفت‌وگویی اختصاصی با روزنامه‌ی دیلی‌تلگراف، گفت که برداشتن حجاب ازسوی زنان ایرانی، به یک جنبش اجتماعی تبدیل شده است.
تلگراف می‌نویسد: «نسرین ستوده، فعال حقوق‌بشر سرشناس ایرانی که خود زمانی در داخل زندان جمهوری اسلامی از پوشیدن حجاب اجباری خودداری می‌کرده است، اکنون در بیرون زندان، مسؤولیت دفاع از زنانی را به‌عهده گرفته است که در خیابان‌های تهران و شهرهای بزرگ کشور، با به چالش کشیدن محدودیت‌های اجتماعی علیه زنان، حجاب‌های خود را از سر برمی‌دارند».
نسرین ستوده می‌گوید: «من خودم شخصاً سختی‌های بسیاری را برای خودداری از پوشیدن حجاب و چادر اجباری در زندان زنان ایران کشیده‌ام؛ اما اکنون این دیگر یک مسأله‌ی شخصی نیست و به یک جنبش همگانی زنان ایران تبدیل شده است».
تلگراف در ادامه، به ویدا موحد اشاره می‌کند که چگونه با رفتن بر روی یک جعبه‌ی تقسیم خطوط تلفن در خیابان انقلاب تهران و درآوردن حجاب خود در ملاءعام، به «دختر خیابان انقلاب» معروف شده و به یک حرکت نمادین در کشور دامن زده است.
خانم ستوده در توصیف حرکت ویدا موحد، به تلگراف گفته است: «ارزش و اهمیت این کُنش او، در دو ویژگی است: یکی آن‌که آن را در ملاءعام انجام داده است و دیگر آن‌که این کُنش اعتراضی، به‌صورت صلح‌آمیز بوده است. تمام مبارزات برای آزادی‌های مدنی در جهان، با این ویژگی‌ها انجام شده و به سرانجام رسیده است. دلیلی وجود ندارد که این جنبش اجتماعی زنان در ایران هم به پیروزی نرسد».
خانم ستوده در پاسخ به پرسش تلگراف درمورد آینده‌ی این جنبش، گفت: «این یک اعتراض بی‌پایان است. آن‌ها نمی‌توانند همه‌ی زنان ایران را دستگیر کنند».

ایران اینترناسیونال
از: پیک ایران

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر