۱۳۹۹ دی ۲۳, سه‌شنبه

 فائزه هاشمی

از هزینه پرداختن هراسی ندارم 


 جنجال‌های مصاحبه فائزه هاشمی ادامه دارد. پس از آنکه محسن، برادرش از او خواست به خاطر سخنانش عذرخواهی کند، او پاسخ داده که اگر به دنبال منافع خودش بود در ۳۰ سال گذشته ساکت می‌ماند و از منافع نزدیکی به قدرت بهره‌مند می‌شد.فائزه هاشمی، نماینده دور پنجم مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای سرگشاده به انتقادات برادرش محسن پاسخ داده است. او گفته:

«از نامه محسن خوشحال شدم، سبب راحتی هم او و هم من گردید. چنین چیزی را بارها خواسته بودم و این اقدام اول او نبود.»

محسن هاشمی از خواهرش خواسته بود تا بابت سخنانش درباره ترامپ عذرخواهی کند. فائزه هاشمی در مصاحبه با انصاف نیوز گفته بود ادامه سیاست فشار بر جمهوری اسلامی از سوی ترامپ شاید می‌توانست به تغییر منجر شود.

این گفته فائزه هاشمی با انتقادات و اعتراضات زیادی روبرو شد. او در این باره که برادرش از او خواهان عذرخواهی شده، گفته است: «به او حق می‌دهم چون برای خودش آینده‌ای ترسیم کرده و دنبال حذف موانع است.»

محسن هاشمی، بزرگترین پسر هاشمی رفسنجانی و رییس کنونی شورای شهر تهران است. او همچنین به مدت ۱۳ سال مدیرعامل شرکت متروی تهران بود.

او در نامه‌ای که در پاسخ برادرش نوشته، گفته است: «اگر مسایل شخصی انگیزه‌ای برای مشی من بود آیا عقل سلیم حکم نمی‌کند که از ۳۰ سال گذشته تاکنون ساکت و در امنیت باشم و از منافع نزدیکی به قدرت بهتر و بیشتر بهره‌مند شوم؟»

دختر هاشمی رفسنجانی تصریح کرده که ترامپ را برای ایران ترجیح می‌داد چرا که "بخش‌هایی و افرادی خطرناکتر از ترامپ در قلدری و عدم پایبندی به اصول و قواعد و مقررات با عملکرد و بعضا سیاست‌های نادرست، کشور را در سراشیبی ناکارآمدی‌ها، سوء‌مدیریت‌ها، بی‌کفایتی‌ها، دگم اندیشی‌ها و حتی گاهی تا مرز تلاشی پیش برده‌اند، به مطالبات عمومی نه تنها توجهی ندارند، بلکه در خاموش کردن آن از هم سبقت می گیرند.»


فائزه هاشمی که در سوابق کاری‌اش ریاست فدراسیون اسلامی ورزش زنان را نیز دارد در نامه‌اش تصریح کرده که انحرافات ایجادشده در دوران کنونی  بسیار عمیق‌تر از "انحراف ایجاد شده توسط آقای احمدی‌نژاد" است و گفته " اگر دغدغه ما توسعه کشور، حقوق مردم، آزادی و دموکراسی است و نه بقا" نباید از تلاش و تذکر باز ایستاد.

او همچنین با اشاره به شعارهایی که مردم در اعتراضات چندسال اخیر سر داده‌اند، گفته است: «منتقدینی که واویلا برای معیشت مردم براه انداخته‌اند، آیا خطاب شعارها و رفتارها در صدها صحنه اعتراضی، تحصن، اعتصاب و تجمعات اقشار مختلف حداقل در سه سال اخیر را نشنیدند و ندیدند که متوجه مدیران و مسئولان در داخل بود؟ به نظر می رسد درک مردم با تمامی مشکلات از خواص بیشتر است.»

فائزه هاشمی به دلیل اظهاراتش در یک مصاحبه درباره حجاب شش ماه به زندان رفت و به مدت پنج سال از فعالیت سیاسی و مطبوعاتی منع شد. او پس از آزادی از زندان نیز به دیدار فریبا کمال‌آبادی از اعضای جامعه بهاییان که با فائزه در زندان هم‌بند بوده رفت و انتقادات زیادی را برانگیخت.

فائزه هاشمی با تاکید بر این که هزینه‌‌های زیادی داده و "ابایی از دادن هزینه بیشتر و قربانی شدن در این راه" را نیز ندارد، نوشته است: «کسانی بایستی عذرخواهی کنند که کم یا زیاد، مستقیم یا غیر مستقیم، با منافع یا بی منافع، با درک و یا از روی نا آگاهی همراه جریانی می‌شوند که به بن بست رساندن مطالبات عمومی و اصلاحات، نابود کردن منافع ملی، تضییع حقوق مردم، انحراف جدی از اهداف انقلاب، فاصله گرفتن از اسلام واقعی را برای حفظ خود به جای حفظ نظام سال‌هاست دنبال می‌کنند.»

او در پایان نامه‌اش آرزوی روزی را کرده که همه ایرانیان "زبان و دلشان یکی" شود و "جنم و مایه برای هر گونه اقدامی را شخصا" داشته باشند.

 دویچه ولهیاسر هاشمی هم به اظهارات خواهرش فائزه واکنش نشان داد

yasser_011221.jpgنامه یاسر هاشمی به خواهرش فائزه: حرف‌های تو آتش تخریبی سابق را زنده کرد و حرف‌های آن امام‌جمعه، آتش در نیزار اعتقادات مردم و باورهای جوانان بود/ وقتی تصمیم سازان و تصمیم گیران، چشم از حقایق تلخ بستند و دل به شیرینی خرافات بستند، مردم از سر ناچاری چشم‌به‌راه بیگانگان نشستند

***

بعد از صحبت های اخیر فائزه هاشمی که با واکنش هایی همراه بود یاسر هاشمی در نامه ای خطاب به خواهرش به بیان نکاتی پرداخت. متن نامه را در ادامه میخوانید

به نام خدا
خواهرم فائزه
اول بگویم که حرف‌های تو و نامه محسن، خاطرات جمعه‌های عزیزی را به یادم آورد که همه در منزل پدر جمع می‌شدیم و داغ‌ترین بحث‌ها را داشتیم و حسن ختام، حرف‌های پدر بود که وقتی ناصبری های ما را می‌شنید و می‌دید، با بیان اتفاقاتی از تاریخ اسلام، «انّ الله مع الصابرین» را در جام جانمان می‌ریخت.

اگرچه به آن بخش از سخنن منتشره‌ی اخیرت در فضای مجازی نقد جدی دارم، اما این‌گونه اظهارنظرهاست که به آزادی بیان معنا می‌بخشد که دست بر قضا هم‌زمان با انتشار مصاحبه‌ات به‌عنوان یک شخص حقیقی در شبکه‌های مجازی، یک نفر با شخصیت حقوقی در شبکه قرآن صداوسیما، از چشم‌باز کردن یک میت در غسالخانه گفت و آن را معجزه اولیا الله خواند که البته حرف‌های تو آتش تخریبی سابق را زنده کرد و حرف‌های آن امام‌جمعه، آتش در نیزار اعتقادات مردم و باورهای جوانان بود.نمی‌دانم کامنت های ذیل مصاحبه خود و نامه محسن را دیدی یا نه که هر چه بیشتر می‌خوانم، نگرانی‌ام برای ایران عزیز دوچندان می‌شود که بعضی‌ها - البته با قیاس مع‌الفارق - دوره‌های متعدد تاریخ ایران را یادآوری کرده‌اند که وقتی تصمیم سازان و تصمیم گیران، چشم از حقایق تلخ بستند و دل به شیرینی خرافات بستند، مردم از سر ناچاری چشم‌به‌راه بیگانگان نشستند که اگر از ظلم مغ‌های زرتشتی در سال‌های آخر ساسانیان و بعدها حمله مغولانه چنگیز بگذریم، نمی‌توانیم از حمله عثمانیان به ایران بگذریم که دقیقاً وقتی اتفاق افتاد که بدعت‌ها و خرافات تشیّع صفوی، تعالیم آسمانی تشیّع علوی را کمرنگ کرد و نتیجه آن شد که محمود افغان، در جنگی که شبیه یک پیاده‌روی بود، ایران را فتح و جنایاتی در اصفهان کرد که تاریخ از بازنشر آن شرم دارد. چرا به تاریخ دور برویم؟ همین ۱۷۰ سال پیش، امیرکبیر گرفتار معجزه سازی‌های ائمه جمعه تهران و تبریز شد و در راه مبارزه با بدعت ها سرانجام به شهادت رسید که اولی برای «امین السلطان ها» شهادت دروغ می‌داد و معصومیت می‌تراشید و دومی با گاوی که از دست قصاب گریخته، معجزه‌ای ساخته بود که «فلان کور بینا شد، فلان گنگ به زبان آمد و فلان لنگ پا گرفت.» (شاهزاده نادر میرزا، تاریخ و جغرافیای دارالسلطنه تبریز، تصحیح غلامرضا طباطبایی مجد، صفحه ۱۱۱)

کیست که ایرانی اصیل و مسلمان واقعی باشد و از بلایایی که در سایه قدیس سازی‌ها بر سر اسلام و ایران آمده، دل پرخونی نداشته باشد؟! شگفتا که موحدین راستین و دوستداران ایران، بی‌آنکه چشم به ناجی بیگانه بدوزند، یک آرزوی واحد و تلاش برای برآورده شدن آن آرمان داشتند و دارند که همانا آگاهی مردم است و نوشته‌ام را با سخنانی از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضای انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز به پایان می‌برم که «مسیر کلی رهایی جوامع بشری، رشد آگاهی مردم در جهت حاکمیت انسان‌هاست و خوشبختانه شرایط ایران ازلحاظ سطح آگاهی دختران و پسران و وجود جوانان مستعد به‌خوبی تغییر کرده و آینده خوبی در انتظار مردم ایران است.» انشا الله.

برادرت یاسر


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر