۱۳۹۴ مهر ۶, دوشنبه

دانشگاه و دانشجویی که نتواند نقد کند مرده است، مخالف باید امنیت حرف زدن داشته باشد
                                        محمد خاتمی
کلمه
رییس دولت اصلاحات با تاکید بر اینکه توقع همه ما این است که در دانشگاه ها شاهد فضای بهتر و بازتری باشیم می گوید: حفظ جنبه انتقادی از وظایف انجمن های اسلامی است. دانشگاه و دانشجویی که نتواند نقد کند مرده است.
به گزارش کلمه، سیدمحمد خاتمی در دیدار اعضای انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی با تاکید به ضرورت تفکیک نقد از تخریب تصریح می کند که آزادی، آزادی مخالف است و مخالف باید امنیت داشته باشد و بتواند حرفش را بزند و حکومت هم از مخالف بخواهد از چارچوب قانون بیرون نرود و جرم نکند و تخریب نکند.
وی معتقد است نباید همه چیز را از آقای روحانی خواست، بلکه دیگر مسؤولان هم باید این شجاعت را داشته باشند و بدانند به اعتبار
شعارهایی که آقای رییس جمهور دادند و انتخاب شدند، آنها مسوول شده اند.
خاتمی با تاکید بر حمایت از دولت می گوید که حمایت به این معنا نیست که همه کارهای دولت را تایید کنید بلکه می توانید نقد داشته باشید اما نقد داشتن غیر از لطمه زدن به اصول و تخریب کردن و بی انصافی کردن است. من معتقدم کارهای بزرگی صورت گرفته و در دانشگاه ها این را به بحث بگذارید.
در ابتدای این دیدار، هادی کیانی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم‌ پزشکی تهران، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدا، جانبازان و ایثارگران گفت: در آستانه بهار علم و دانش همچنین جا دارد یادی کنیم از دانشجویانی که این روزها پشت میله های زندان هستند به خصوص بهاره هدایت سخنگوی اتحادیه انجمن های اسلامی که علی رغم پایان دوران محکومیت همچنان در زندان به سر می برد.
این فعال دانشجویی ضمن ابراز نگرانی از احضار گسترده دانشجویان به سازمان سنجش و ستاره دار شدن برخی از آنها ادامه داد: حق تحصیل جزء بدیهی ترین حقوق یک شهروند است و انتظار داریم حتی یک دانشجوی ستاره دار و محروم از تحصیل هم خط قرمز دولت دکتر روحانی باشد.
متن کامل سخنان سیدمحمد خاتمی و دانشجویان را به گزارش مدیا خاتمی با هم می خوانیم:
سیدمحمد خاتمی تاکید کرد: فکر کردن، راه حل دادن و آسیب شناسی و انتقاد کردن از وظایف دانشجوست. دانشگاه و دانشجویی که نتواند نقد کند مرده است.
سیدمحمد خاتمی در دیدار اعضای انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی در آستانه آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها بیان کرد: یکی از کارهای انجمن اسلامی در کنار فعالیت های سیاسی اش، شناخت مسایل، طرح درست آنها و تلاش برای به بحث گذاشتن مسایل است. البته مسایل با چندجلسه حل نمی شود اما طرح مساله ما را به حل مساله بسیار نزدیک می کند.
وی دغدغه های مطرح شده از سوی دانشجویان را ارزشمند دانست و گفت: موضوعات مطرح شده می تواند در دستور کار انجمن اسلامی قرار گیرد و توسط نیروهای متخصص در جامعه که ضرورتا سیاسی نیستند و علمی و فرهنگی هستند بحث و دامن زده شوند و خروجی این مباحث برای شما، جامعه، دولت و نظام مفید خواهد بود.
خاتمی طرح سوالات و دغدغه های دانشجویان را خشنودکننده خواند و اظهار کرد: نسل جوان امروز در عین حال که به مسایل سیاسی امروز نظر دارد، عمیقتر از آن فکر می کند و بسیاری از مشکلات اجتماعی را ناشی از حل نشدن و درست طرح نشده مسایل می داند.
خاتمی با اشاره به آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها بیان کرد: مراکز آموزشی ما دوباره فعال می شوند و شاهد یک نوع رونق و شور و هیجان در عرضه آموزشی کشور هستیم و آغاز پاییز، بهار دانش و آموزش و پژوهش در جامعه ماست و تبریک می گویم به همه استادان، دانشجویان، معلمان، دانش آموزان و همه کسانی که در این عرصه زحمت می کشند و امیدوارم سالی پررونق، امن و آزاد و سالی باشد که دانشجو، استاد و دانش پژوه در موقعیتی قرار گیرد که نسبت به فعالیت خود راضی باشد و امیدش به آینده بیشتر شود.
وی با اشاره به ۳۱ شهریور، روز تهاجم گسترده رژیم عراق به جمهوری اسلامی ایران و هفته دفاع مقدس به اهمیت این دوران تاریخ اشاره کرد و گفت: ما در اوج شور انقلابی بودیم. یک انقلاب بی نظیر مردمی رخ داده بود و مردم یک رژیم مورد حمایت قدرت‌های سلطه‌گر را که امکانات زیادی داشت سرنگون کرده بودند. مردم احساس می کردند که در آن رژیم حرمتشان تامین نمی شود. آن رژیم رفت و یک رژیم تازه با امیدهای تازه آمد طرح و وجه امتیاز انقلاب ما با سایر جنبش ها و نیز حرکت هایی بود که به نام اسلام وجود داشتند و دارند مبنای این جمهوری اسلامی، رای مردم و به رسمیت شناختن حق حاکمیت مردم بود و لوازم جمهوری، هم از جمله آزادی اندیشه و بیان است.
وی بیان کرد: جمهوری به این معنا که در جهت مصالح مردم حرکت کند و به نیاز مردم پاسخ دهد که مهمترین نیاز ما توسعه و نجات از عقب افتادگی بود و این جمهوری در جهت تأمین این خواست بود.
جامعه ما در عمق وجودش دینی است و این جمهوری می بایست با هویت فرهنگی جامعه همسو باشد؛ تجربه به ما آموخته است که اگر تلقی از اسلام چنان باشد که خواست ها و مطالبات تاریخی و واقعی مردم را در نظر نگیرد جامعه دچار مشکل می شود و هرگاه آن خواست ها که عمده آن آزادی و استقلال و پیشرفت است از هویت ما دور بماند، باز هم به نتیجه نمی رسیم و شاید علت اینکه از دل نهضت های ارزنده ما در طول یکصد سال گذشته، دیکتاتوری درآمد این بود که این دو با هم تلفیق نشده بودند یعنی مایه هویت ما که دین است نتوانسته است با مطالبات روز و اقتضائات روز سازگار شود یا مطالبی که وجود داشته با مایه دینی ما سازگار نبوده است، یعنی روشنفکران و آزادی‌خواهانی داشتیم که نتوانستند با توده مردم که بستر حرکت هستند، ارتباط برقرار کنند و به نتیجه برسند. همچنین کسانی داشتیم که از دین صحبت می کردند ولی تلقی آنان از دین با نیازها و اقتضائات روزگار بیگانه بود، در نتیجه آنها هم نتوانستند اثرگذار باشند.
خاتمی بیان کرد که جمهوری اسلامی حاصل بهره گیری از این تجربه تاریخی است یعنی نجات از استبداد و وابستگی و عقب افتادگی را با تکیه بر رأی و حضور مردم و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و با معیارهایی که با هویت فرهنگی، اجتماعی و تاریخی ما، یعنی اسلام، سازگار است، پیگیری کرد.
وی گفت: هم جمهوریت باید با معیارهای اصیل فرهنگی ما سازگار باشد و هم اسلامیت باید با معیارهای جمهوریت و مقومات آن سازگار باشد. نمی شود اسلامی داشته باشید که با آزادی مخالف باشد یا خواستار تبعیض در همه زمینه ها باشد و با هرنوع نوآوری مخالفت داشته باشد و بعد بخواهید جمهوری اسلامی داشته باشید، نه. این جمهوری اسلامی باید با آزادی انسان و رشد همه جانبه جامعه و پیشرفت جامعه و توسعه علمی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی هماهنگ باشد که در انقلاب اسلامی این واقعیت رخ داد و تحولی عظیم به وجود آورد ولی بسیاری از قدرتها شوکه شدند چرا که بسیاری از قدرت ها با توجه به موقعیت فوق العاده حساس ایران، منابع و واستراتژی های خود را بر تحت سلطه نگه داشتن ایران تعریف کرده بودند و انقلاب این وضعیت را به هم زد برای همین انقلاب آنها را عصبانی کرد.
خاتمی در ادامه به تقابل قدرتها با ایران اشاره کرده و افزود: این تقابل به صورت تنش هایی در داخل در قالب تجزیه طلبی و آشوبها رخ داد و به امواج سهمگین تروریسم رسید. ما آسیب دیده ترین ملت از ترور هستیم اما امروز گاهی به غلط متهم به تروریست بودن می شویم، گرچه انکار نمی کنم برخی رویکردهای غلط ممکن است بهانه به دست آنها دهد اما ما خودمان آسیب دیده از تروریسم هستیم و انقلاب ما انقلاب ضدتروریستی است.
وی در ادامه به بروز جنگ در بامداد مرحله ای جدید از تاریخ اشاره و بیان کرد: ارتش ما سران نامطلوب خود را از دست داده بود و بدنه ارتش هم که مردمی بود در اثر انقلاب هنوز ثبات و استواری خود را باز نیافته بو. سپاه هم تازه شکل گرفته بود و تجربه و ساماندهی استواری نداشت. با توجه به مشکلاتی که هر انقلابی دارد تصور بر این بود که زمان مناسبی برای ضربه زدن به انقلاب و مردم ایران است و جنگ تحمیلی آغاز شد اما از درون این جنگ تحمیلی یک مقاومت چشم گیر و شگفت انگیزی پیدا شد که خیلی از کمبودهای فنی، تاکتیکی، تدبیری و مدیریتی را توانست جبران کند گرچه هزینه سنگینی نیز پرداخت شد.
خاتمی بین دانشگاه و دفاع مقدس و انجمن اسلامی پیوندی برقرار کرد و گفت: دانشگاه ما، استادان و پزشکان و دانشجویان همه حضور فوق العاده ای در دفاع مقدس داشتند. انجمن های اسلامی در حمایت از جبهه و رفتن به جبهه و دفاع از مردم در برابر تهاجم سنگ تمام گذاشتند. شما میراث دار انجمن‌هایی هستید که نه تنها در عرصه های سیاسی و روشنفکری تاحدودی نقش خود را ایفا کردند بلکه در عرصه جنگ و دفاع مقدس و بزرگداشت آرمان های اصیل انقلاب نیز فعال بودند خیلی مناسب بود که در آغاز سال تحصیلی و هفته دفاع مقدس شاهد نشست ها و اجتماعات در بزرگداشت شهیدان دانشگاه و دانشجو بودیم.
رییس جمهور پیشین ایران در زمینه وظایف انجمن اسلامی بخصوص به بالابردن معرفت و ایمان و اخلاق دینی گفت: یادتان باشد که شما انجمن اسلامی هستید درست است که شما باید از آزادی اندیشه دفاع کنید حتی اندیشه ای که با موازین و اصولی که مورد باور شما است، سازگار نباشد. کسی نباید طرح نظریات و نقد را به عنوان تخریب و براندازی به حساب آورد و باید آزادی اندیشه و بحث و انتقاد به ویژه در دانشگاه وجود داشته باشد. نهایت چیزی که می توان گفت اینکه در چارچوب قانون باشد و به عمل تخریبی منجر نشود. ولی آزادی اندیشه به معنی بی تفاوتی نسبت به هویت خودمان نیست افزود: انجمن اسلامی واقعا باید نسبت به موازین اصلی دینی –بخصوص در این دوره که هم بدآموزی و هم تبلیغات سوء می شود- حساسیت داشته باشد با رجوع به منابع اصلی و تجربه های بزرگی که در دین وجود داشته به ارتقای بینش، معرفت، اخلاق و سلوک دینی خود و اعضاء خود بکوشد.
وی افزود: ما اسوه‌ای داریم به نام امام حسین (ع) که در اوج آگاهی و معرفت و نماد انسان دوستی و ظلم ستیزی است این امام دعای عرفه دارند. چه اشکالی دارد که انجمن اسلامی به مناسبت روز مبارک عرفه و عید قربان علاوه بر خواندن دعای عرفه در کنار سمینارهایی که برگزار می کند یک سمینار برای بحث و تحلیل دعای عرفه بگذارد و بررسی شود که امام حسین چگونه انسان را معرفی میکند و زندگی انسان را معنا می کند و چگونه از این بینش دینی مسوولیت و همدردی نسبت انسانهای دیگر و دغدغه نسبت به آزادی و عدالت بیرون می آید؟ و بندگی خدا با دفاع از آزادی و آزادگی انسان ها جمع می شود.
خاتمی با بیان اینکه دعا نردبان ارتقای شخصیت انسان است گفت: من با برخی ظاهرسازی ها کار ندارم چون از دعا هم سوءاستفاده‌های زیادی می شود ولی انجمن اسلامی باید به دعا، به معرفت دینی و به اخلاق اسلامی اهتمام داشته باشد.
وی افزود: ببینید که چقدر داریم رنج می بریم از بداخلاقی درون خود و در عرصه بین المللی در سیاست امروز قدرت اصل است و به اخلاق (و دین و علم و . . .) نگاه ابزاری دارد، جهان از اخلاق تهی شده است و پارادایمی بر جهان حاکم است که نتیجه آن دو جنگ جهانی و جنگ سرد و رشد تروریسم است در آن پارادایم بود که تروریسم رشد کرد. منظورم این نیست که تروریست ها حتما دست پرونده استکبار هستند گرچه خیلی ها را مستکبران به وجود آورده اند ولی سرمش حاکم بر روابط جهانی خشونت و بداخلاقی را پدید می آورد.
خاتمی در ادامه با اشاره به حادثه ۱۱ سپتامبر و روز گفت وگوی تمدن ها بیان کرد: گفت وگوی تمدن ها می خواست این پارادایم عوض شود و گفت وگو راه آن است چرا انسان ها باید باید با هم بجنگند؟ و چرا ستیز داشته باشند؟ بیاییم بر مشترکات تکیه کنیم که از جمله اخلاق است و روح ادیان الهی اخلاق است. در دنیای مدرن بزرگی مثل کانت در کنار نقد عقل محض، نقد عقل عملی را می گذارد و برای اخلاق جایگاهی والا قائل می شود به هر حال انجمن اسلامی باید به امر اخلاق و بخصوص اخلاق اسلامی اهتمام کند.
رییس بنیاد باران با بیان اینکه فعالیت دانشگاهی، فعالیت فکری و روشنفکری مشکل است و سوءتفاهم هایی وجود دارد که کار را مشکل تر می کند اظهار کرد: باید دید در این رفتارها نقش خودمان و روشنفکران و بی حوصلگی حکومت چقدر بوده است و غلبه برخی دیدگاه ها و رفتارهایی که به حذف می اندیشد و تنگ نظری می کند چه نقشی داشته اما واقعیت این است که این مشکلات هست و همیشه هم بوده است و حتی در دوره ما هم بود و اینطور نیست که بگویم در پاسخگویی به انتظار و نیاز اهل فکر و تدبیر و هنر آنطور که باید و شاید موفق بودیم. من دلم می خواست اوضاع خیلی بهتر باشد اما مگر من هر چه می خواستم می شد؟ آن زمان هم مشکلاتی وجود داشت و همه آنها هم دست دولت نبود.
خاتمی با تاکید بر ضرورت توجه به اخلاق بیان کرد: البته اسلامی که شما از آن دفاع می کنید اسلام سازگار با حرمت انسان و حقوق انسان و پیشرفت و اهتمام به علم و عظمت و آزادی است وگرنه امروز در دنیا اسلامی هم داریم که گروه گروه افراد را گردن می زند. نفرت و خشونت را می پراکند و زن را به عنوان برده می فروشد.
خاتمی اقتضای دوران امروز را دموکراسی، آزادی و پیشرفت دانست و آنچه جمهوری اسلامی می خواست آزادی و پیشرفت در کنار استقلال بود. وی با اشاره به هفته دفاع مقدس گفت: ما افتخار می کنیم که فقط در دوره جمهوری اسلامی است که جنگی رخ داده اما یک وجب از خاک این کشور به دست دشمن نیفتاده است. ما به دفاع مقدس افتخار می کنیم و به موازین اصیل جمهوری اسلامی پای‌بندیم اگر در درون اختلاف داریم اختلافات خانوادگی ماست و اجازه نمی دهیم بیگانه در آن دخالت کند و همه در برابر دخالت و نفوذ بیگانه می ایستیم اما ما می خواهیم در داخل هم مستقل، پیشرو و آزاد باشیم.
وی خطاب به دانشجویان گفت: حفظ جنبه انتقادی از وظایف انجمن های اسلامی است و دانشجو و دانشگاه نباید ابزار تشکیلات و جریانات بیرون از خود باشد. دانشجو کارش کنش مستقیم سیاسی نیست اگرچه به عنوان شهروند باید کنش سیاسی داشته باشد اما کار اصلی دانشگاه و دانشجو کار فکری و مطالعاتی و بالا بردن دانش سیاسی است و پیدا کردن راه حل برای کارهای سیاسی و غیرسیاسی است. فکر کردن، راه حل دادن و آسیب شناسی کردن و انتقاد کردن از وظایف دانشجوست. دانشگاه و دانشجویی که نتواند آزادانه بیاندیشد و نقد کند دانشگاه مرده است.
خاتمی در ادامه به ضرورت تفکیک نقد از تخریب اشاره کرد و گفت: گاهی انتقاد کردن به معنی فحش دادن و آزادی هم به معنی به به و چه چه گفتن تعبیر می شود هر دو کار غلطی است؛ آزادی، آزادی مخالف است و مخالف باید امنیت داشته باشد و بتواند حرفش را بزند و حکومت هم از مخالف بخواهد از چارچوب قانون بیرون نرود و جرم نکند و تخریب نکند.
وی با اشاره به نظرات دانشجویان نسبت به دولت جناب دکتر حسن روحانی و برخی انتقادات مطرح بیان کرد: معتقدم به برکت انتخابات، فضا کمی بهتر شده است ولی توقع همه ما این است که در دانشگاه ها شاهد فضای بهتر و بازتری باشیم. البته نباید همه چیز را از آقای روحانی خواست، بلکه دیگر مسؤولان هم باید این شجاعت را داشته باشند و بدانند به اعتبار شعارهایی که آقای رییس جمهور دادند و انتخاب شدند، آنها مسوول شده اند.
خاتمی افزود: منصفانه بگوییم که دولت خیلی تحت فشار است و خیلی مورد هجوم است. همین مذاکرات هسته ای را ببینید که حاصل آن برجام است بهتر این بود که ما تحریم نمی شدیم و همه چیز را به دست می آوردیم اما اینها که عملی نمی شود. یک سنگ بزرگی درون چاه افتاده است و این سنگ را باید بیرون آوریم به صورتی که هم اصول و منافع ارزش های ملت ما محفوظ بماند و هم ما از تنگنا بیرون بیاییم؛ دو کار می شود انجام داد، یکی جنگ است و یکی مذاکره. آقایانی که می خواهند بجنگند آیا توان آن را دارند و آیا هیچ وقت هیچ جنگی برای غالب و مغلوب به نتیجه مطلوب رسیده است؟ البته اگر بر ما جنگ تحمیل شود می ایستیم اما یک راه معقول در جهان هست که مذاکره است. مذاکره به معنی وادادن در برابر دیگران نیست.
وی با بیان اینکه در مذاکره باید امتیاز بدهید و بگیرید گفت: انصاف بدهیم ما در این مذاکرات چه داده و چه گرفته ایم؟ برداشته شدن تحریم ها یک دستاورد بسیار مهم است و مهم تر از آن خارج شدن ما از ذیل فصل ۷ منشور سازمان ملل متحد است. امروز قطعنامه شورای امنیت وجود دارد که ما صاحب تکنولوژی هسته ای هستیم و این دستاورد بزرگی است.
خاتمی اظهار کرد: چیزی که ما از دست دادیم و آنها می گویند این است که ایران را از بمب اتم سازی دور کردیم. خوب بگویند. ما که قرار نبوده است بمب اتم بسازیم و در این زمینه فتوای رهبری هست و هرگز در سیاست های کلان و استراتژی و راهبردهای ایران بحث ساخت بمب اتم وجود نداشته است.
رییس بنیاد باران با انتقاد از تخریب دولت گفت: این روشی که هست در تریبون ها و صداوسیما و این همه تخریب به نام انتقاد واقعا باعث تأسف است؟ شما دانشجویان بیایید انتقاد کنید اما تفکیک قائل شوید بین انتقاد و تخریب.
خاتمی افزود: دولت با شعارهای مطلوب و مقبولی روی کار آمده است و رییس دولت روی شعارهایش مانده و کوتاه نیامده است. ممکن است شما توقع داشته باشید برخی اقدامات باید انجام می شد. ولی آقای روحانی روی شعارهایش مانده و شما باید حمایت کنید. حمایت به این معنا نیست که همه کارهای دولت را تایید کنید بلکه می توانید نقد داشته باشید اما نقد داشتن غیر از لطمه زدن به اصول و تخریب کردن و بی انصافی کردن است. من معتقدم کارهای بزرگی صورت گرفته و در دانشگاه ها این را به بحث بگذارید.
وی با بیان اینکه دولت در تنگنای فوق العاده ایست گفت: از روز بعد از توافق، برخی کسانی که مصرف بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار و رشد منفی بالای ۵ درصدی و اشتغال صفر و تورم ۴۵ درصدی را دیدند و دم بر نیاوردند آمده اند مچ دولت را می گیرند که چرا ارزانی نشده است مگر آن تورم ۴۵ درصدی می تواند یک شبه صفر شود؟ تورم به ۱۷ درصد رسیده است. البته کسانی هستند که می گویند شیب کم شدن رشد تورم می بایست کند تر شود تا در کنار آن رکود هم کاهش یابد و به سوی رونق برویم و البته دولتی ها حتما پاسخ دارند. باید به مردم توضیح داده شود که وقتی می گوییم رشد تورم کاهش پیدا کرده ولی به معنی این نیست که ارزانی شده است. بلکه گرانی ۴۵ درصدی رسیده به ۳۰‌درصد، ۲۰درصد و ۱۷درصد رسیده است و این کار بسیار مهمی است و توضیح داده شود که بعد از برجام قرار نیست گلستان شود. دولت باید فعال شود و مردم را توجیه کند و ان شاء الله در آینده نتایج کار را خواهیم دید.
خاتمی در مورد تعدد انجمن های اسلامی گفت: تنوع هیچ اشکالی ندارد، تفرق و ستیز اشکال دارد. چه اشکالی دارد که ما دهها انجمن اسلامی با سلایق خاص خودشان داشته باشیم اما در یک سطوحی باید همگرایی داشته باشند و همدیگر را درک کنند.
وی با تاکید بر اینکه باید بتوانیم تعامل کنیم و همراه باشیم گفت: گروه گرایی و انحصارگرایی کار غلطی است و ان‌شاءالله انجمن اسلامی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران پیشتاز تفاهم و تعامل انجمن ها و تشکل های مختلف باشد.
خاتمی در پایان درباره بحث فعال شدن اصلاح طلبان صرفا در ایام انتخابات گفت: این نقد درستی است و ما تشکیلات سنجیده ای نداریم ولی بسیار محدودیت وجود دارد و در فضای انتخابات که کمی فضا باز می شود طبعاً فعالیت ها هم بیشتر می شود و امیدوارم بتوانید از این فضای باز استفاده کنید و مجلسی روی کار بیاید کارآمد، روشن، سالم و دارای همسویی با برنامه ها و شعارهای رئیس جمهور محترم که مورد تأیید مردم قرار گرفت.
***
در ابتدای این دیدار، هادی کیانی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم‌ پزشکی تهران، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدا، جانبازان و ایثارگران گفت: در آستانه بهار علم و دانش همچنین جا دارد یادی کنیم از دانشجویانی که این روزها پشت میله های زندان هستند به خصوص بهاره هدایت سخنگوی اتحادیه انجمن های اسلامی که علی رغم پایان دوران محکومیت همچنان در زندان به سر می برد.
این فعال دانشجویی ضمن ابراز نگرانی از احضار گسترده دانشجویان به سازمان سنجش و ستاره دار شدن برخی از آنها ادامه داد: حق تحصیل جزء بدیهی ترین حقوق یک شهروند است و انتظار داریم حتی یک دانشجوی ستاره دار و محروم از تحصیل هم خط قرمز دولت دکتر روحانی باشد.
کیانی مهم ترین کارویژه دوره جدید انجمن را تقویت دانش تئوریک و کیفی سازی بیش از پیش تشکیلات از طریق طرح های مطالعاتی هدفمند دانست و ادامه داد: در دوره جدید انجمن معطوف به تجربه های گذشته جریان دانشجویی همچنین تلاش شده به فعالیت دانشجویی به مثابه تمرین کار سیاسی نگریسته می شود و انجمن ها را جایی برای رقابت های حرفه ای سیاسی نمی دانیم.
وی با اشاره به برخی تخریب های صورت گرفته علیه انجمن در دو سال اخیر توسط جریان های مختلف گفت: انجمن تهران بر منش و روش سیاست ورزی خود استوار است و همگان را دعوت می کند با همگرایی بیشتر و کنار گذاشتن اختلافاتی که مربوط به روزگار گذشته است و در فضای کنونی اصالت ندارد با کار جبهه ای به دفاع از استقلال دانشگاه و پیشبرد پروژه آکادمی آزاد روی آورند.
در ادامه‌ی این دیدار امیرحسین نیکزاد با قرائت متنی با عنوان «انتقادی شدن علم و پیامدهای آن برای تشکل یابی دانشجویان» گفت: با ابتناء بر هویت علمی، می توان عمل دانشجویی را حول محتواهای مشخص به شکلی سامان بخشید که دانشجویانی که در حال آموزش دیدن و تخصص یافتن در رابطه با آن موضوع‌اند به پشتوانه مشروعیت علمی خود به مواجهه ی انتقادی بپردازند.
دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم‌ پزشکی تهران ادامه داد: تلاش برای بازسازی هویت علمی دانشگاه، تلاش برای انتقادی کردن علم و برکشیدن واقع گرایی علمی و نشاندن آن در جایگاه ایدئولوژی اصلاحات در ایران آن خاصیت نهفته ای است که می تواند عمل دانشجویی را یک بار دیگر به عملی منحصر به فرد تبدیل کند.
سپس علی‌محمد قزوینی دیگر عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم‌ پزشکی تهران با تاکید بر نقش دانشجویان در تحولات سیاسی تاریخ معاصر ایران گفت: عمل دانشجویان در انتخابات سال ۹۲ امید را به جامعه برگرداند اما در دوره ریاست‌جمهوری آقای روحانی احضار دانشجویان به کمیته‌های انضباطی و ستاره‌دار شدن‌ها ادامه دارد. شدت برخوردهای امنیتی در شهرستان‌ها به مراتب شدیدتر است و حضور پررنگ‌تر جناب آقای خاتمی در فضاهای آکادمیک می‌تواند این فضا را کنار بزند.
بامداد لاجوردی؛ دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه نیز در صحبت‌های خود دولت اصلاحات را دولت حمایت از روشنفکران نامید و گفت: در نتیجه‌ی حمایت دولت فضای دانشگاه پویا بود و روشنفکران از طریق دانشگاه مسائل خود را به جامعه منتقل می‌کردند، اما چنین ارتباطی در حال حاضر وجود ندارد. لاجوردی پویا نبودن فضای دانشگاه و قطع رابطه دانشگاه و جامعه را از مسائل مهم امروز دانشگاه اعلام کرد.
پرنیان رحیمی؛ دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده جغرافیا نیز با ابراز گلایه از اینکه فعالان سیاسی اصلاح‌طلب تنها در دوران انتخابات ها فعال می‌شوند گفت: توجه کنش‌گران سیاسی به مطالبات مردم تنها در دوران انتخابات و معطوف به جذب آرای آنهاست و مطالبات مانند مسائل جنسیت پس از انتخابات‌ها فراموش می‌شوند و نیمی از جامعه عملا از صحنه غائب هستند.
میرجواد میرگلوبیات؛ دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده حقوق و علوم‌سیاسی نیز از عدم توجه دولت حسن روحانی به مسائل جوانان و دانشجویان که سرمایه‌های اجتماعی و حامیان اصلی وی در انتخابات بودند انتقاد کرد.
صابر ابطحی دبیر مذهبی انجمن اسلامی دانشکده حقوق و علوم سیاسی نیز از تکرار اشتباهات گذشته و رفتارهای عوام‌فریبانه در دولت یازدهم ابراز نگرانی و از برخی فامیل‌سالاری‌ها در حاشیه‌ی دولت انتقاد کرد. او اصلاح‌طلبان را بی‌توجه به کار تشکیلاتی منسجم و جدی دانست و تاکید کرد باید از تکرار تجربه انتخابات شورای شهر اجتناب کنیم.
امیرحسین صفوی دبیر فرهنگی انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پزشکی نیز در صحبت‌های خود به شعارهای اصلی انقلاب اسلامی؛ استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و مسائل نسل جدید دانشجویان مانند کاهش میزان دغدغه‌مندی اجتماعی و دینی اشاره کرد و گفت: خوانشی که از دین در جامعه‌ ما به جوانان ارائه می‌شود آنان را از دین گریزان کرده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر