۱۳۹۵ فروردین ۲, دوشنبه

شجریان از بیماری سرطان 15 ساله خود سخن گفت
کلمه – گروه اجتماعی: استاد آواز ایران بیمار است، یک بیماری که برای خودش کهنه و حتی آنطور که می‌گوید آشناست، اما مردم ایران و دوستداران او را که از آن بی‌خبر بودند، نگران کرده است.
به گزارش کلمه، انتشار ویدیوی تبریک سال ۱۳۹۵ توسط محمد رضا شجریان، هواداران او را از سرتاسر ایران نگران کرد. در اولین ساعت‌های سال ۱۳۹۵ در شبکه های اجتماعی ویدیویی از استاد آواز ایران منتشر شد که در آن شجریان موهای خود را تراشیده است.
شجریان در این ویدئو سال نو را به همه‌ هم‌وطنان و فارسی‌زبانان تبریک گفت و از یک همراه ۱۵ ساله سخن گفت؛ همراهی که ظاهرا بیماری سرطان کلیه است که این خواننده مردمی سال‌هاست با آن زندگی می‌کند و حالا برای اولین بار از آن سخن گفته است.
شجریان در این ویدئو می‌گوید که سال‌هاست با میهمان ۱۵ ساله‌ای آشناست که به دستور او موهای سرش را کوتاه کرده، و چند وقت دیگر هم در درمانگاه می‌ماند تا با این میهمان به تفاهم برسد. او در این ویدئو می‌گوید که پس از به تفاهم رسیدن با این دوست، کارهای هنری‌اش را از سر می‌گیرد.
پس از کودتای انتخاباتی سال ۱۳۸۸ و حمایت صدا و سیما از کودتاگران، محمدرضا شجریان در نامه‌ای به عزت‌الله ضرغامی از او خواست تا از پخش آثارش در صدا و سیما خودداری کند. او نوشت که سازمان صدا و سیما هیچ نقشی در تهیه این آثار نداشته و به حکم قانون و شرع از این سازمان خواسته صدا و آثار او را در هیچ‌یک از واحدهای رادیو و تلویزیون پخش نکند.
این همراه جنبش سبز در نامه خود نوشت: «سرودهایی که خوانده به‌ویژه سرود ایران، ای سرای امید متعلق به سال‌های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ بوده و هیچ ارتباطی با شرایط کنونی ندارد».
شجریان پس از آن در گفت‌و‌گویی با بی‌بی‌سی گفت: «در شرایطی که مردم در بهت و حیرت هستند و به گفته آقای احمدی نژاد، خس و خاشاک به حرکت در آمده‌اند، صدای من در صدا و سیما جایی ندارد. صدای من صدای خس و خاشاک است و همیشه هم برای خس و خاشاک خواهد بود».
در همان زمان او آهنگ زبان آتش را در حمایت از مردم معترض با آهنگ‌سازی خودش و تنظیم مجید درخشانی و شعر فریدون مشیری منتشر کرد.
حالا با اعلام بیماری این استاد آواز مردمی و سبزاندیش، مردم در شبکه‌های اجتماعی نگرانی خود را با انتشار پست‌هایی درباره‌ محمدرضا شجریان و ظاهر جدید او به اشتراک گذاشتند.
محمدرضا شجریان یک مهر سال ۱۳۱۹ در مشهد به دنیا آمد و نخستین بار تلاوت قرآن او در سال ۱۳۳۱ از رادیو پخش شد. او طی بیش از شش دهه فعالیت هنری به یکی از شاخص‌ترین چهره‌های موسیقی ایران تبدیل شده است.
شجریان اما از سال ۸۸ تا امروز نه آلبوم جدیدی از شجریان منتشر کرده و نه توانسته کنسرتی در ایران اجرا کند. دولت هم با وجود وعده‌های مکرر، نتوانسته گشایشی برای این هنرمند مردمی ایجاد کند و حالا پس از چند سال محرومیت از فعالیت رسمی، استاد در حال بیماری است و مردم نگران او.
ننگ بر پیروان دیانتی که برای هنرمند ارزش قائل نیست!

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر