۱۴۰۲ خرداد ۱۵, دوشنبه

 «منطقه‌ امن‌تر و مرفه‌تر برای فرزندان ابراهیم و کوروش»


«منطقه‌ امن‌تر و مرفه‌تر برای فرزندان ابراهیم و کوروش»دفاع مجدد شاهزاده رضا پهلوی از چشم‌انداز نوین خاورمیانه در کنفرانس «اورشلیم پست»

کیهان لندن - شاهزاده رضا پهلوی یکشنبه‌‌شب چهارم ژوئیه (۱۴ خرداد) یکی از سخنرانان کنفرانس «چشم‌انداز خاورمیانه جدید» بود که به میزبانی روزنامه «اورشلیم‌ پست» در نیویورک برگزار شد.

وی در این کنفرانس که با حضور بیش از ۲۰۰ تن از رهبران جامعه یهودیان آمریکا، وزرا و سیاستمداران و بازرگانان و سرمایه‌گذاران اسرائیلی و آمریکایی برگزار شد، گفت: «من اینجا هستم تا چشم‌اندازی برای خاورمیانه جدید ارائه دهم که مرفه‌تر، امن‌تر و با ثبات‌تر است؛ ما، فرزندان ابراهیم و کوروش را گرد هم می‌آورد تا منطقه خود را به منطقه‌ای که در خور تمدن‌های بزرگ ما باشد تبدیل کنیم.»

شاهزاده رضا پهلوی با تأکید بر اینکه مردم در ایران «برای جایگزینی و تغییر رژیم جان خود را به خطر می اندازند» افزود: «اینجا هستم تا از شما بخواهم که در مبارزه برای تغییر رژیم در ایران شرکت کنید. این تغییر در نهایت ارزش همکاری را خواهد داشت.»

او افزود: «مردم ایران بر اساس احترام متقابل و همکاری خواهان روابط مسالمت‌آمیز و سازنده با مردم اسرائیل، عربستان سعودی، امارات، اردن، بحرین و همه ملت‌های منطقه هستند. هموطنان من به این چشم‌انداز باور دارند و با هدف تحقق آن نهایت فداکاری را انجام می‌دهند.»

آنچه شاهزاده رضا پهلوی در کنفرانس «اورشلیم پست» درباره آن صحبت کرد، بیان همان چشم‌انداز امن و صلح‌آمیز و مبتنی بر همکاری‌های متقابل و دوستانه است که در جریان سفر تاریخی خود به اسرائیل در گفتگو با مقامات ارشد آن کشور ارائه داد. گزینه‌ای که نه مثل نسخه‌های دوگانه‌سازی غربی بر اساس یا مماشات با جمهوری اسلامی و یا درگیری نظامی و جنگ، بلکه بر اساس استقرار یک دموکراسی سکولار در ایران و تغییر رژیم ملاها بنا شده و محور اصلی آن پشتیبانی از جنبش آزادیخواهانه‌ی مردم ایران است که سال‌هاست با همین هدف و جان بر کف به اعتراض می‌پردازند.

در همین ارتباط گیلا گاملیِل وزیر اطلاعات اسرائیل اواخر اردیبهشت در مقاله‌ای که در «اورشلیم پست» منتشر شد نوشت «قوم یهود به خوبی به یاد دارند که چگونه رهبر تاریخی ایران «کوروش کبیر» اجداد ما را از اسارت بابِل آزاد و به آنها در بازسازی معبد اورشلیم کمک کرد. اکنون نوبت ماست که با جستجوی راه‌هایی برای مبارزه مشترک علیه ظلم مدرن رژیم آخوندی، رهایی مردم ایران از شرَ آن و هموار کردن آینده‌ای بهتر برای آنها، ما و همه مردم منطقه خود، جبران کنیم.»

بر اساس همین پیشینه و دوستی تاریخی مبتنی بر حقوق بشر بود که شاهزاده رضا پهلوی پیشتر در نشست «اجلاس رهبری ملی» در سازمان غیردولتی یهودیان آمریکایی «اتحادیه ضدافترا» (ADL) که روز یکشنبه ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) در واشنگتن برگزار شده بود در پایان سخنانی که در آن به تشریح چشم‌اندازی نوین در ایران و خاورمیانه پرداخته شده بود، با اشاره به اهمیت صلح پایدار از جمله بر اساس «دفاع از آزادی‌های مذهبی» تأکید کرد: «در چنین ایرانی این امر بر اساس اصل احترام متقابل و همزیستی مسالمت‌آمیز، رابطه ما را با همه همسایگان گسترش خواهد داد. این همان ایرانی است که من تصور می‌کنم هم‌میهنانم برای آن می‌جنگند. همانطور که کوروش به آزادی یهودیان از بابِل کمک کرد و به آنها در بازسازی معبد یاری نمود، امروز مردم من در اسارت هستند و به همبستگی و حمایت نیاز دارند. معبدی وجود دارد که باید بازسازی شود. این معبد ایران ماست. کنار ما بایستید.»

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر