۱۳۹۷ اسفند ۲۲, چهارشنبه

وزیر امور خارجه آلمان :
ما برای آزادی نسرین ستوده تلاش می کنیم

هایکو ماس می‌گوید محکومیت نسرین ستوده قابل درک نیست و آلمان خواستار آزادی اوست. اتحادیه اروپا حکم هفت سال 

حبس برای نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر در ایران را محکوم کرده و خواستار “بررسی فوری” پرونده او شده است.
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توییتر تأکید کرده که محکومیت نسرین ستوده، فعال حقوق بشر “قابل درک نیست”. او در این پیام نوشته است: «ما خواستار آزادی او هستیم و در گفتگو با ایران، در آینده هم برای او تلاش خواهیم کرد.» 
اتحادیه اروپا هم در بیانیه‌ای که در مورد محکومیت نسرین ستوده صادر کرده، خاطر نشان کرده که  او محاکمه منصفانه‌ای در دادگاه انقلاب تهران نداشته است. اتحادیه اروپا صدور حکم هفت سال حبس برای نسرین ستوده را محکوم کرده است.
در این بیانیه ضمن تأکید بر فعالیت‌ نسرین ستوده به عنوان وکیل حقوق بشر، مصرانه از ایران خواسته شده است که حق نسرین ستوده برای درخواست تجدیدنظر مورد توجه قرار گیرد.
یک سخنگوی کمیسیون اروپا گفته است: «صدور حکم حداقل هفت سال حبس برای نسرین ستوده خبر از روندی نگران کننده می‌دهد»
اتحادیه اروپا در بیانیه خود به محاکمه ستوده بدون حضور او و ” نقض حقوق او در شمار دیگری از موارد” اعتراض کرده است.
اتحادیه اروپا خواستار بررسی فوری حکم نسرین ستوده و همچنین محکومیت شوهر او رضا خندان شده است. رضا خندان به شش سال حبس محکوم شده است.
نسرین ستوده که سال ۲۰۱۲ برنده جایزۀ حقوق بشر پارلمان اروپا (جایزه ساخاروف) شد از شناخته ‌شده‌ترین فعالان حقوق بشر در ایران است. او خرداد ماه بازداشت شد و از آن زمان تا کنون در زندان اوین به سر می‌‌برد. نسرین ستوده در نامه‌ای از زندان تأکید کرده بود که دلیل بازداشت او ادامه فعالیت‌حرفه‌ای به عنوان وکیل حقوق بشر است.
قاضی پرونده نسرین ستوده به خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا گفته است که ستوده به دلیل “فعالیت علیه نظام” به پنج سال و “توهین به رهبری” به دو سال حبس محکوم شده است. یکی از وکلای نسرین ستوده گفته است که موکل او در اعتراض به عدم رعایت “اصول دادرسی منصفانه” در دادگاه خود شرکت نکرده است.
این در حالی است که رضا خندان همسر ستوده به دویچه‌وله گفته که نسرین ستوده در پی چندین اتهام مجموعا به ۳۸ سال زندان محکوم شده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر