۱۴۰۲ اسفند ۲۷, یکشنبه


ما با هم هستیم

ترانه جوانبخت

لحظه‌هایی در زندگی است که تصمیم‌گیری درست نشان‌دهنده هویت واقعی انسان است هویتی که با همراهی با انسان‌های شرافتمند و مصمم معنی می‌گیرد. این لحظه در زندگی ما ایرانی‌ها یکی از همین لحظه‌هاست لحظه‌ای که نباید در برابر ظلم سکوت کرد.

شاهکار دیگری از حکومت ایران را اخیراً شاهدیم: بازداشت زنی که صدای اعتراض یه بی‌عدالتی‌ها بوده است. نتیجه بازداشت صدیقه وسمقی اتحاد زنان ایرانی بیشتری است. تاریخ مبارزات زنان نشان داده که هروقت زمامداران سعی کرده‌اند با بازداشت‌ها و محاکمه‌های دروغین و مضحک عرصه را بر زنان تنگ کنند صدای اتحاد بیشتری از سوی ما که نیمی از جمعیت کره زمین را تشکیل می‌دهیم بلند شده است.

در نامه سرگشاده‌ام به محمد نوریزاد چند سال پیش از حقوق مردم ایران نوشتم و نیز این نکته که گوهر عشقی مادر ستار بهشتی چگونه درباره آن دسته از زنان ایرانی که به حجاب ظاهری اعتقادی ندارند می‌نگرد. در ماه‌های اخیر می‌بینیم او نیز به خیل عظیم زنانی که برای اعتراض به وضعیت کنونی کشورمان حجاب ظاهری را کنارگذاشته‌اند پیوسته است.

دفاع از حقوق یکدیگر وظیفه همه ماست چه زن و چه مرد. فرقی نمی‌کند در کدام کشور زندگی می‌کنیم یا متعلق به کدام نسل هستیم. این دفاع نه تنها نشان می‌دهد که ما با هم هستیم بلکه فردای بهتری را برای کشورمان رقم می‌زند چون نمی‌توان صداهایی که از همه نقاط این کره خاکی برای دفاع از مظلومان بلند می‌شود و به طور هماهنگ خواستار تغییر این وضعیت اسف‌بار است را برای همیشه خاموش کرد.

ترس یا ریا دلایل اصلی عدم اتحاد موفقیت‌بار ایرانی‌ها برای رسیدن به آینده بهتری برای کشورمان بوده و این وظیفه همه ما در هر کجای این دنیاست که صدای اعتراضمان را به گوش یکدیگر برسانیم.

اینکه ما چه شغلی داریم و به چه فعالیت‌هایی مشغول هستیم به هیچ وجه توجیه کننده سکوت ما در برابر ظلم نیست. وظیفه کسانی که در علوم، فلسفه، ادبیات و هنرها مشغول هستند کمتر از دیگرانی که در حوزه‌های دیگر فعالیت دارند نیست. ما باید بتوانیم وقت‌ و انرژی‌مان را طوری تنظیم کنیم که پرداختن به حقوق هم‌نوعانمان با هر روش مناسبی که از دستمان برمی‌آید از فعالیت‌هایمان باشد.

بازداشت و اسارت صدیقه وسمقی نه تنها نتیجه دلخواه این ظالمان را نخواهد داشت بلکه صدای مظلومان را بلندتر خواهد کرد. امروز ما به جایی رسیده‌ایم که زنانی که عمرشان را وقف مطالعه و تحقیق در امور دینی کرده‌اند یا کسانی که با بیشترین ظاهر پوشیده در اماکن عمومی وارد می‌شدند از معترضان شده‌اند. صدیقه وسمقی، گوهر عشقی، فاطمه سپهری و دیگرانی که اعتراض کرده‌اند نمایندگان این قشر از زنان در ایران هستند.

ما که آزادی‌های اجتماعی و سیاسی را در کشورهای غربی دیده‌ایم و نیز دیده‌ایم که سوءاستفاده نکردن از این آزادی‌ها چقدر در بهتر شدن زندگی هر کدام از ما مؤثر بوده باید برای رسیدن مردم کشورمان به این آزادی‌ها که حق بدیهی هرکدامشان است تلاش کنیم. ما می‌‌توانیم با هم بودنمان را با بی‌تفاوت نبودن نسبت به مظلومان هم‌وطنمان که در ایران هستند نشان دهیم.

امید آنکه مردم ما به خواسته‌های به حقشان هرچه زودتر برسند و ایرانی آزاد و آباد را برای همه ایرانیان داشته باشیم.

از: گویا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر