۱۳۹۷ دی ۲۱, جمعه

تجمع اعتراضی معلمان در کرمانشاه و اردبیل

شمار زیادی از فرهنگیان کرمانشاه دست به تجمع اعتراضی زدند. آنان با شعارهایی چون “دولت خیانت می‌کند، مجلس حمایت می‌کند” خواستار بهبود وضعیت معیشتی خود بودند. گزارش‌هایی هم از تجمع‌های مشابهی در اردبیل و یزد منتشر شده است.   
انتشار گزارش‌ها، تصاویر و ویدئوهایی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی نشانگر حرکت اعتراضی معلمان در روز پنجشنبه ۲۰ دی (۱۰ ژانویه)  در برخی از شهرهای ایران است.
از جمله شمار زیادی از معلمان شاغل و بازنشسته کرمانشاه امروز در مقابل اداره آموزش و پرورش این استان دست به تجمع اعتراضی زدند. علت تجمع آنان به‌خصوص به خاطر دریافت نکردن دو ماه حقوق و بی‌توجهی مسئولان به مطالبات آنها عنوان شده است.
شرکت‌کنندگان در این تجمع با شعارهایی چون “دولت خیانت می‌کند، مجلس حمایت می‌کند” و “یه اختلاس کم بشه، مشکل ما حل می‌شه” اعتراض خود را به وضعیت نابسامان معیشتی خود اعلام کردند. آنها همچنین با در دست داشتن پلاکاردهایی، از جمله خواستار “آموزش رایگان برای همه دانش‌آموزان”، “آزادی معلمان زندانی” و نیز “بازسازی و ایمن‌سازی مدارس” شدند. گفته می‌شود که تجمع معلمان به دنبال فراخوانی قبلی صورت گرفته است.


View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter

استان صبح امروز پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷ در اعتراض به عدم دریافت حقوق و بی توجهی مسئولین به مطالباتشان مقابل اداره ی کل آموزش و پروش تجمع اعتراضی برگزارکردند.خبرگزاری ایلنا در گزارشی از این تجمع نوشته است که معلمان معترض در کرمانشاه «خواهان عقد بیمه تکمیلی کارآمد، اجرای همسان‌سازی مستمری‌ها و افزایش سطح معیشت هستند».
به گزارش این خبرگزاری شرکت‌کنندگان در تجمع کرمانشاه معتقدند که «بودجه ۹۸ بدون توجه به مطالبات مزدبگیران تنظیم شده و نیازمند بازبینی اساسی است». آنان همچنین «بودجه همسان‌سازی را ناکافی می‌دانند و می‌گویند بایستی این بودجه ترمیم شود».

همچنین مطالبات مزدی بازنشستگان یکی از دلایل اعتراض‌ها عنوان شده و گفته می‌شود که برخی از فرهنگیان بازنشسته مدت‌هاست که در انتظار دریافت معوقات خود هستند.
امروز شماری از معلمان و فرهنگیان اردبیل نیز در همراهی با سایر همکاران خود و در اعتراض به پایین بودن حقوق و بی‌پاسخ ماندن مطالبات‌شان در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهر تجمع کردند. برخی گزارش‌ها حاکی از شرکت شماری از دانش‌آموزان در این تجمع است.
در این میان همچنین گزارش‌هایی مبنی بر تجمع فرهنگیان یزد در اعتراض به سطح پایین حقوق و وضعیت نابسامان معیشتی منتشر شده است.
شهرهای ایران در هفته‌های گذشته شاهد اعتراض گسترده معلمان به شرایط شغلی و وضعیت معیشتی بود. از جمله ششم دی‌ماه گذشته معلمان اصفهان در مقابل اداره آموزش و پرورش این استان دست به تجمع اعتراضی زده بودند. نیروهای امنیتی اما تجمع‌کنندگان را با پرتاب گاز اشک‌آور متفرق کرده و شماری از آنان را بازداشت کردند. روز ۱۹ آذر نیز شهرهای اصفهان، رشت، یزد و ابهر شاهد تجمع اعتراضی معلمان و بازنشستگان فرهنگی برای بهبود وضعیت معیشتی و آزادی معلمان زندانی بودند.

امروز شماری از معلمان و فرهنگیان اردبیل
نیز در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهر تجمع کردند
در دومین دور تحصن معلمان ایران در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهرماه نیز شمار زیادی از آنان در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ ایران به این اعتصاب پیوسته‌اند. این تحصن دو روزه با شعارهایی علیه “ظلم و بی‌عدالتی” همراه بود. مطالبات معلمان ایران در این تحصن گرچه با وعده رسیدگی از سوی مقام‌های دولتی همراه بود، اما هم‌هنگام برخورد با تجمعات صنفی و بازداشت فعالان آنها را نیز در پی داشت. در پی این تحصن، محمدرضا رمضانزاده، مسئول شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، در بجنورد بازداشت شد. سپس روز اول آبان‌ماه اعلام شد که این فعال صنفی به قید وثیقه صد میلیون تومانی از زندان آزاد شده است.
هم‌زمان با خبر آزادی آقای رمضانزاده نیز هاشم خواستار، عضو هیأت مدیره کانون صنفی معلمان مشهد، توسط مأموران اطلاعات سپاه پاسداران در اطراف مشهد بازداشت شد. پس از مدتی بی‌خبری، بستگان آقای خواستار مطلع شدند که اطلاعات سپاه پاسداران این معلم بازنشسته‌ی ۶۵ ساله را به دلایل نامعلومی به بخش روانی بیمارستان ابن‌سینای مشهد منتقل کرده است. این در حالی است که هاشم خواستار فاقد سابقه بیماری‌های روانی بوده است. خبر آزادی این فعال صنفی نیز روز ۲۰ آبان منتشر شد.
حرکت‌های اعتراضی معلمان در ماه‌ها و سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است. علاوه بر خواست بهبود وضعیت حقوقی و آزادی معلمان زندانی، مطالباتی چون بیمه کارآمد و فراگیر، ایمن‌سازی مدارس، رفع تبعیض در ساختار آموزشی، توقف روند خصوصی‌سازی و پولی‌سازی آموزش و دسترسی عمومی به آموزش رایگان، از جمله درخواست‌های معلمان ایران محسوب می‌شود.
شماری از فعالان فرهنگی و چهره‌های شاخص معلمان ایران همچون محمد حبیبی، محمود بهشتی لنگرودی و اسماعیل عبدی به دلیل فعالیت‌های صنفی خود با محکومیت حبس مواجه شده و در زندان به سر می‌برند.
از: دویچه وله

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر