۱۳۹۷ بهمن ۵, جمعه

روز جهانی وکلای در معرض خطر:
 نامه جمعی از وکلای دادگستری به رئیس قوه قضائیه
خبرگزاری هرانا – جمعی از وکلای دادگستری ایران به مناسبت ٢۴ ژانویه روز جهانی وکلای در معرض خطر طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه با اشاره به فشارهای قضایی و امنیتی بر وکلای دادگستری، خواستار آزادی وکلای در بند شدند. در بخشی از این نامه آمده است “از طریق همبستگی و همکاری بین وکلای دادگستری و قضات دادگستری است که عدالت محقق می‌شود. هر دو باید بال‌های فرشته‌ی عدالت باشند نه اینکه یکی حاکم و دیگری محکوم باشد”.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۴ بهمن ماه ۹۷، جمعی از وکلای دادگستری ایران به مناسبت ۲۴ ژانویه، روز جهانی وکلای در معرض خطر نامه‌ای سرگشاده خطاب رئیس قوه قضاییه، صادق آملی لاریجانی نگاشتند.

متن کامل این نامه که نسخه‌ای از آن جهت انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته است، در ادامه می‌آید:

“نامه‌ی سرگشاده ی جمعی از وکلای دادگستری ایران به مناسبت ٢۴ ژانویه روز جهانی وکلای در معرض خطر به صادق آملی لاریجانی:
“هر نوع  تبعیض، محدودیت و تهدید بر وکلای دادگستری خلاف قانون بوده و موجب پدیداری دادرسی ناعادلانه، غیرمنصفانه و بی‌طرفانه می‌شود”.
جناب آقای صادق آملی لاریجانی
ریاست محترم قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
با سلام
احتراما با استناد به اصول سوم ،هشتم،نهم،نوزدهم،سی و چهارم،سی و پنجم ، سی و ششم و یکصد و پنجاه و ششم قانون اساسی به استحضار می رساند؛
“زینت هر دستگاه قضایی مبتنی بر سه امر ١- دادرسی منصفانه ٢- دادرسی عادلانه و ٣- مستقل و بی طرف بودن است که دقیقا این امر در اصول فوق الذکر قانون اساسی و مواد ۳ و ۵ و ۶ و ۷ از قانون آیین دادرسی کیفری بیان و ذکر شده است. از دیگر سو فرشته‌ی آرمانی عدالت دو بال دارد که یکی قاضی دادگستری و دیگری وکیل دادگستری است. از سوی دیگر حسب قوانین و مقررات موجود وکلای دادگستری از همان تامینات قضایی قضات دادگستری باید برخوردار باشند، یکسان و برابر، اما متاسفانه در عمل شاهد یک نابردباری، بی‌عدالتی، تبعیض، بازداشت، ایجاد فشار و تهدید نسبت به وکلای دادگستری هستیم.
در حال حاضر تعدادی از شریف‌ترین همکاران ما بسان نسرین ستوده، محمد نجفی، مصطفی دانشجو، امیر سالار داوودی، مسعود شمس نژاد و فرهاد محمدی در محبس بوده که گناه ناکرده‌ی آنان دفاع و انتقاد بوده که طبق قانون چنین امری نمی‌تواند واجد تعقیب کیفری و محکومیت به حبس باشد و برای تعداد دیگری از همکاران بسان قاسم شعله سعدی، آرش کیخسروی، حسین احمدی نیاز، پیام درفشان، مهدی هوشمند رحیمی، هدی عمید، فرخ فروزان، احسن حسن پور، مصطفی ترک همدانی و… پرونده‌ی مفتوح تشکیل شده و برای تعداد دیگری از همکاران شریف ما احضاریه ارسال شده است.
از دیگر سو وفق مقررات قانونی و اصول مسلم حقوقی و ضوابط و معیارهای بین‌المللی وکیل دادگستری باید از آزادی دفاع، انتخاب شدن و دفاع از موکلین خود برخوردار باشد. فی‌الواقع جای وکیل عدلیه زندان نیست بلکه محکمه ی دادگستری و دفاع از موکلین است. همچنین در دوران ریاست حضرتعالی بر دستگاه قضایی شاهد تصویب تبصره ی ذیل ماده ی ۴٨ قانون آیین دادرسی کیفری بودیم که عملا تبعیض و نابرابری را بین وکلای عدلیه ایجاد و شاهد وکلای خودی و غیر خودی شدیم که این امر یکی  از بزرگترین ستم‌ها در حوزه‌ی وکالت در ایران به شمار می‌رود.
این دسته بندی ناعادلانه به نحوی بوده که اکثریت متهمین سیاسی و امنیتی از حق انسانی، شرعی و قانونی داشتن وکیلی مستقل و شرافتمند محروم شده و این امر از علل موجبات پدیداری ظلم و ستم نسبت به این دسته متهمین شده است.
اکنون با عنایت به انتصاب حضرتعالی به عنوان ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، ظاهرا در آستانه‌ی پایان مدت زعامت دو دوره‌ی پنج ساله‌ی شما بر قوه‌ی قضاییه‌ی ایران هستیم، لذا به موجب اصول مارالذکر قانون اساسی و برای ثبت نامی نیک در تاریخ و برای حرمت قائل شدن به اصول و مبانی علم حقوق و وکالت از حضرتعالی  تقاضامندیم در این چند روز باقی مانده به پایان دوره‌ی ریاست‌تان بر قوه قضاییه و بخاطر رعایت حرمت اصول دادرسی منصفانه، عادلانه و بی طرفانه که باید زینت دستگاه قضایی باشد، نسبت به آزادی همکاران شریفمان نسرین ستوده، مصطفی دانشجو، محمد نجفی، امیر سالار داوودی، مسعود شمس نژاد، فرهاد محمدی و… و پایان دادن بر محدودیت و فشار بر وکلای دادگستری دستور شایسته صادر فرمایید.
بالطبع  از طریق همبستگی و همکاری بین وکلای دادگستری و قضات دادگستری است که عدالت محقق می‌شود. هر دو باید بال‌های فرشته‌ی عدالت باشند نه اینکه یکی حاکم و دیگری محکوم باشد. لذا امید است با توسل به اصول معنونه‌ی قانون اساسی و مراتب مذکور برای پاسداشت عدالت، وکالت و حاکمیت قانون گام برداریم.
با تجدید مراتب احترام
١- حسین احمدی نیاز
٢- یوسف مولایی
٣- نعمت احمدی
۴- قاسم شعله سعدی
۵- مصطفی ترک همدانی
۶- محمد علی جداری فروغی
٧- محمد مصطفایی
٨- مسعود اخترانی تهرانی
٩- احسن حسن پور
١٠- هوشمند رحیمی
١١- قهرمان کریمی
١٢- جبار مبارکی
١٣- عبدالله جهان بین
١۴- مجید پوراستاد
١۵- امیر رئیسیان
١۶- علی امیری
١٧- علی افروز
١٨- کوروش امینی
١٩- علیرضا دقیقی
٢٠- زهرا وهاب زاده
٢١- دانیال استخر
٢٢- اکبر سردارزاده
۲۳- منیژه محمدیان
۲۴- علی باغبانی
۲۵- امیر دهقان
۲۶- پدرام انصاری
۲۷- سلیمان فدوی
۲۸- هاجر زعیم
۲۹- ابراهیم ادیبی
۳۰- شهرام عزیزالهی
۳۱- مهدی کریمی
۳۲- محمد علی جویا
۳۳- آرش دولتشاهی
۳۴- ناصر واعظی
۳۵- سعید رزاقی
۳۶- امین رضایی
٣٧- فرهاد مجید آبادی
٣٨- مصلح قربانی
٣٩- فرخ عمران مرادی
۴٠- محمد نجفی
۴۱- جواد پارسا”.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر