۱۴۰۲ فروردین ۲۳, چهارشنبه

 نامه شجاعانه سپیده قلیان از اوین


در هیچ دادگاهی شرکت نمی‌کنم؛ به امید
«سرنگونی ضحاک زمانه»

صدای آمریکا - سپیده قلیان، زندانی سیاسی، با ابراز امیدواری نسبت به «سرنگونی ضحاک زمانه»، در بیانیه‌ای از داخل زندان اعلام کرد که برای «دادگاه فرمایشی و نمایشی» جمهوری اسلامی که رئیس آن «حکم اعدام انقلابیون را امضا کرده» مشروعیت قائل نیست.

سپیده قلیان روز سه‌شنبه ۲۲ فروردین در متنی که از داخل زندان به بیرون فرستاده و نسخه‌ای از آن به صدای آمریکا رسیده است، با تأکید بر «فرمایشی و نمایشی» بودن دادگاه‌ها در ایران جمهوری اسلامی را «حکومت اعدام اسلامی» خواند که «کاشفان فروتن چشمه و معترضین به استبداد، گروگان» آن هستند.

این زندانی سیاسی تأکید کرد: «در هیچ دادگاهی شرکت نخواهم کرد. به امید سرنگونی ضحاک زمانه.»

او گفت: «تنها چهار ساعت از خروجم از زندان اوین گذشته بود و تنها چهار ساعت شاهد خیابان پس از زن، زندگی، آزادی بودم. هنوز حتی نصف مسیر تا خانه را هم طی نکرده بودم که در جاده بازداشت شدم و روانه‌ بازداشتگاه بند ۲۰۹ اوین شدم.»

خانم قلیان با تأکید بر این که مأموران بازداشت‌کننده «از هیچ تحقیر و آزاری کم نگذاشته‌اند» و توسط آنها «شدیدا ضرب‌وشتم» و «خ‍ِرکش» شده، فاش کرد که مردی در راهرو بند ۲۰۹ زندان اوین با تهدید به «تجاوز» به او گفته است «دست و پایت را می‌بندیم و حسابت را خیلی خوب می‌رسیم.»

او با بیان این که «ابعاد حسابرسی از چند ده هزار بازداشتی جنبش زن زندگی آزادی، هم در تاریکخانه‌ جنایات چهار دهه‌ اخیر جای ویژه‌ای دارد و هم در روند دادخواهی»، افزوده است: «عهد ما اما هنوز پا بر جا است. آزادی نه دادنی، که گرفتنی است و من، سپیده قلیان بر سر عهدی که با مردم جان به لب رسیده‌ ایران بسته‌ام، ایستاده‌ام.»

اظهارات خانم قلیان پس از آن است که سخنگوی قوه قضاییه دلیل بازداشت او را «ارتکاب اهانت» خواند و اعلام کرد که پرونده این فعال مدنی به دادگاه انقلاب اسلامی تهران فرستاده شده است.

سپیده قلیان در روز ۲۴ اسفند پس از آزادی از زندان اوین بدون بر سر داشتن حجاب اجباری شعار «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک» را سر داد؛ شعاری که در جریان اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، بارها از سوی معترضان در شهرهای مختلف ایران داده شده است.

این فعال مدنی ساعتی بعد از سر دادن این شعار، دوباره بازداشت شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر