۱۴۰۱ بهمن ۷, جمعه

 بدعتی خائنانه در وکالت برخی شاکیان دادگاه حمید نوری و دفاع سیاسی وکلای نوری!منیژه حبشی 


دادگاه پژوهش خواهی حمید نوری در سوئد دو هفته است که آغاز شده و ۹ ماه هم زمان خواهد برد. اما در دادگاه بدوی و در این دو هفته دادگاه پژوهش، وقایع شگفت انگیزی رخ داده که در تاریخ دفاع از شاکیان و همچنین متهمان بی نظیر است. 

این نمایش های بهت انگیز که برای آشنایان به وقایع این ۴۴ سال، خائنانه و تهوع آور است ، با سناریو نویسی و کارگردانی مسعود رجوی اجرا شده و همچنان ادامه دارد!

رجوی بخوبی آگاه است که با محکومیت نوری به جرم جنایت جنگی، بر خیانتها و وطن فروشی های او در عراق هم مهر تاییدی بین المللی خواهد خورد. پس از همان دادگاه اول تمام تلاشش براین بود که کیفرخواست دادستان ها نه بر مینای جنایت جنگی بلکه صرفا براساس جنایت علیه بشریت تنظیم شود که صدالبته هدف این تلاشها در جهت رد صلاحیت دادگاه سوئد در رسیدگی به این پرونده و در نتیجه رهایی حمید نوری بود.

با وجود رسوایی هایی که ساخت و دیگر به شرح آنها نیازی نیست، شکست خورد و با حکم دادگاه بدوی در محکومیت نوری، عملا مهر تاییدی بر خیانتهای رجوی هم خورد. البته در این تَنور، عملا برخی از «خود متخصص خوانده» هایی چون خانم دلجو آبادی هم شاید ناآگاهانه و فقط به نیت مطرح کردن خود، بهرحال می دمیدند و هنوز هم می دمند!


اما رجوی دیگر یکی به نعل و یکی به میخ زدن را کنار گذاشت و در دادگاه پژوهش برای دادن وزن بیشتر به «کنت لوییس» وکیل ۴ تن از مجاهدین، چند تن دیگر از افرادش را هم که وکلایشان همان وکلای سایر شاکیان بود، تغییر داده و وکالتشان را به کنت لوییس واگذار کرد. کنت لوییس هم از همان ابتدا در مخالفت با کیفرخواست پا به صحنه گذاشت و آنچنان نمایش وحدتی با وکلای حمید نوری داد که قاضی دادگاه را هم مبهوت کرد! برای قاضی دادگاه، این اولین بار بود که وکیل شاکی در همآهنگی آشکار با خواست متهم، تلاش در رد کیفرخواست می کرد! 

چنانکه رییس دادگاه نهایتا از او پرسید که آیا موکلین او با آنجه او می گوید موافقند؟!!


 لیست خیانت های مسعود رجوی بسی طویل است، اما آنچه اینبار را متفاوت می کند آنست که او مجبور شده است این اعمال را در برابر چشم همه جهانیان انجام دهد. 

موجود خودفروخته ای چون کنت لوییس ارزش انتقاد ندارد زیرا که او گوش به فرمان رجوی و درانتظار حق الوکاله چرب خود از سوی رجویست که این ادعاهای مضحک را می کند (می دانیم که دولت سوئد او را نپذیرفت و رجوی خود حق الوکاله او را می پردازد) اما هرچند با امید بسیار زیاد به تایید حکم دادگاه بدوی چشم دارم، ولی این نمایش درخشان! خیانتکاری رجوی را نمی توان نادیده گرفت و باید همدستی او را با رژیم و وکلای نوری که بدفعات خود نوری هم تایید و از او تشکر کرده را درحد توان برای مردم خودمان شرح دهیم. نوری در دادگاه به صراحت گفت که کنت لوییس با او همدست است و هردو تلاش می کنند که گفته های ایرج مصداقی را رد کنند!

وضعیت رای دادگاه بدوی پرونده نوری آنچنان محکم است که توماس بودستروم و هانا لارسون، وکلای خود نوری را نیز به مهمل بافی انداخته است. آنها بجای دفاع حقوقی از ادعا های نوری، دفاع سیاسی می کنند و به صراحت می گویند: تایید رای محکومیت نوری، به اعدام زندانیان سوئدی در ایران منجر خواهد شد!!! عذر بدتر از گناه! اعتراف به گروگانگیر بودن رژیم و محاکمه های بی پایه آن. 

اما درهمین حال با تناقضی آشکار با تهدید فوق، مدعی داشتن سیستم قضایی جاافتاده در ایران می شوند و آن کشتار را صرفا اعدام کسانی که حکم قبلی اعدام داشته اند می نامند!  این شیوه دفاع حتی با ادعای خود نوری هم در تناقض است که کلا کشتار را انکار می کرد و کشته شده ها را صرفا به صحنه درگیری فروغ جاویدان/ مرصاد در مرز نسبت می داد!

صدالبته ادعای «هیئت عفو» بودنِ هیئت مرگ و «مهربانی» خمینی و رد فتوای کشتار زندانیان هم با مدارک روشن گفته های آقای منتظری و سایر دولتمردان خود رژیم و اعدام های سریع پشت بام مدرسه رفاه از همان روزهای اولیه بعد از انقلاب ۵۷، به طنزی بی مزه بیشتر می ماند تا دفاع یک وکیل در دادگاه!  

به یقین باید گفت که به محاکمه کشیدن حمید نوری  و نتایج درخشانش ،برگی زرین در دادخواهی مردم ایران است. خیر پیش

منیژه حبشی

۵ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۲۶ ژانویه ۲۰۲۳


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر