صفحات

۱۳۹۶ دی ۲۸, پنجشنبه

اثر قرآنی شرم آور!

اصولگرا، اصلاح طلب! دیگر تمام ماجرا!
اسلام را « پلّه » کردید، مردم را « ذلّه » کردید!
ف. م. سخن
در خبرها آمده است:
«در شهر قم روز چهارشنبه، ۲۷ دی‌ماه، با حضور امام جمعه این شهر، معاون استاندار و مسؤولان مذهبی و سیاسی قم از «قرآن کَشتی مُطلا» رونمایی شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی‌اصغر موسویان سازنده این کَشتی، کل قرآن را بر روی یک قایق به طول سه متر، عرض یک متر و ارتفاع یک متر با سوزن فولادی حکاکی کرده که قرار است روز سوم شعبان به حرم امام سوم شیعیان در عراق منتقل شود! خبرگزاری مهر به نقل از سازنده‌ی این قایق قرآنی نوشته بنا به توصیه علی خامنهای مبنی بر ابتکار و نوآوری در آثار قرآنی توانسته بیست و سومین اثر هنری قرآنی خود را که این «قرآن کشتی مطلا»ست خلق کند...»

بسیاری از مخالفان جمهوری اسلامی، از آبروریزی های دینی حکومت خوشحال می شوند و آن را برای بیدار شدن مردم جهل زده ی کشورمان مفید می دانند.
من اما دلم برای مسلمانان معتقدی که خدایشان خدای جبار نیست و دین شان ابزار سیاست نیست می سوزد و وقتی می بینم کس یا کسانی، دانسته یا ندانسته، با کاری که به نام دین می کنند آبروی اسلام مردم عادی را می برند، غمگین می شوم.
D4946942-6F96-4168-9A01-EE049162A4A7.jpegمخالفت ما با این مردم و اعتقادات شان نیست. مخالفت ما با حکومتی ست که دین این مردم شریف را بازیچه ی دست عوامل خود کرده است.
E936B1B2-DB63-45F0-A119-804D52EE0C8C.jpegخبر ساخته شدن «کشتی» طلایی، که بر آن سوره های قرآن حک شده، با سر و صدای بسیار منتشر می شود. معلوم نیست سازنده این «کشتی»، سرمایه گذار این کشتی، و در بوق کرنا کننده ی خبر ساخته شدن این کشتی اصولا می دانند که «اثر هنری» یعنی چه یا نمی دانند و جاهلانه خود را هنرمند و هنردوست می پندارند؟
شما سوره های قرآن را از این کشتی بردارید! چه باقی می ماند جز یک شی زشت، که نه کشتی ست نه قایق! نه ابعاد بدنه اش به ابعاد بادبان هایش می خورد، نه از نظر زیباشناسی چیزی به بیننده ی اثر ارائه می کند.
این «کشتی»، که لابد به خاطر شاهکار بودن اش به عراق برده خواهد شد، یک کاردستی بی قواره و بچگانه است که جز خجالت و سر افکندگی برای سازنده و دارنده اش چیزی به ارمغان نمی آورد.
آن، فیلمِ محمد مجید مجیدی که با آن هزینه ی کلان، مایه ی سر افکندگی و آبروریزی مسلمانان صادق شد، این هم از کار دستی سه متر در یک متر، که عرق شرم بر پیشانی هر هنرمندی حتی هنرمند متوسط می نشاند!با این کشتی قرآنی به جایی نمی رسیم!؛ ف. م. سخن 

841636B8-C22A-4428-8AA8-55EB492E1DDE.jpeg
مرحوم حضرت نوح (ع) یک کشتی ساخت و انواع و اقسام جک و جانور را سوار آن کرد تا از توفان الهی جان سالم به در ببرند و خشم خداوندگار، نسل جاندار را از روی زمین بر ندارد که دست اش درد نکند کار خوبی کرد.

البته زحمت حضرت نوح، و عمل حضرت باریتعالی روی هم رفته عجیب بود چرا که خداوند می توانست به جای این همه مصیبت بر سر «کره ی زمین» و جاندار و بی جان آوردن، با یک مثلا سیل «منطقه ای»، خدمت کفار آن زمان برسد و آن ها را از روی زمین بردارد و نه این که کره ی زمین را بزند نابود کند برای از میان بردن کفار!
ولی خب. لابد مصلحتی در کار ایشان بوده است که این کار را کرده و این مصیبت را بر سر زمینیان آورده! ما که جرات نداریم از یک آخوند دو زاری در کشور اسلام انتقاد کنیم، چه جای دارد که بخواهیم از خداوند عالمیان انتقاد کنیم؟!
امروز هم یک «هنرمند قرآنی» پیدا شده که برایمان کشتی با بدنه ی طلا و منقش به آیات قرآنی درست کرده که احتمالا این کشتی هم قرار است عده ای از زمینیان را نجات دهد و به ساحل رستگاری و فلاح رهنمون شود که دست ایشان هم درد نکند. ولی من یکی حاضرم به یک تخته پاره در وسط دریا بچسبم اما سوار این کشتی نجات نشوم چون جوری که هنرمند قرآنی این کشتی را ساخته استبعادی ندارد که به آب نیفتاده در همان اسکله و مرحله ی «مسافرگیری» غرق شود و مسافران آن را به کشتن دهد!
آخر برادر من! جناب هنرمند قرآنی! کشتی یی که شما برای نجات مسلمین جهان ساخته ای اولا با ابعاد قناسی که دارد به قول آقای غرضی «همه کس کش» است تا «همه کس نجات ده»! شما لااقل به اندازه ی لئوناردو داوینچی یک نسبت خوبی میان بدنه و تیرک بادبان ها ایجاد می کردی که ما لااقل از دیدن ریخت کشتی دچار وحشت نشویم و عطای نجات را به لقایش نبخشیم.
ثانیا این کشتی طلایی، احتمالا وزن اش جوری ست که به آب نیفتاده در آن فرو می رود و همان اول بسم الله جماعت مسلمان را به کشتن می دهد! آخر کدام ابلهی به کشتی یی با این ابعاد این همه «طلا» می بندد که شما بسته ای!
ثالثا، شما یادت رفته اسم ائمه ی اطهار را روی کشتی کار کنی و الان که از کشتی رونمایی شده، ناچار شده ای نام معصومان را به صورت تابلوی روی میز در جای جای کشتی مزبور قرار دهی که این هم جزو خطاهای استراتژیک شما به شمار می رود!
رابعا...
رابعا...
رابعا را فعلا ولش کن بچسب به همین سه مورد که ما هر چه فکر می کنیم دلیل ساخت چنین کشتی یی را نمی توانیم بفهمیم و از آن بدتر این که کشتی را به عراق و مرقد امام حسین می خواهی منتقل کنی که طفلی در آن صحرای کربلا آب نداشت بنوشد آن وقت شما برایش کشتی نجات ساخته و پرداخته ای!
خدایا! ما را از نعمت عقل برخوردار بفرما! الهی آمین!