صفحات

۱۳۹۷ اردیبهشت ۱, شنبه

نخستین مُهر ممنوعیت از خروج،
 برای تیم ملی بسکتبال دختران ایران خورد.


ساناز کلانتری، 
شهروند خبرنگار
این دومین تیم دختران بسکتبال ایران است که در بازه زمانی کم‎تر از ۱۰ روز، از اعزام محرومش می‌کنند. نخستین مُهر ممنوعیت از خروج، برای تیم ملی بسکتبال دختران ایران خورد. نوروز امسال کمیته ملی المپیک با اعزام این تیم به رقابت‌های آسیایی جاکارتا مخالفت کرد. حالا وزارت نفت دختران بسکتبالیست خود را از پای پلکان هواپیما برمی گرداند.
سپتامبر سال ۲۰۱۴، فدراسیون جهانی بسکتبال در نامه‌ای به فدراسیون بسکتبال کشورهای اسلامی، از آغاز یک بازه زمانی دو ساله خبر داد. «فیبا» گفته بود درصورتی‌که کشورهای اسلامی خواهان حضور بانوان خود با حجاب و با لباسی غیرمتعارف در رقابت‌های بین‌المللی هستند، باید با برگزاری تورنمنت‌های متعدد و حضور تماشاگران و اسپانسرها در این مسابقات، فدراسیون جهانی بسکتبال را قانع کنند. تنها فدراسیونی که اقدام به برگزاری سه تورنمنت داخلی و بیش از ۱۰ اردوی خارجی برای دختران بسکتبالیست خود کرد، قطر بود. سایر کشورها از کنار آن گذشتند.
«محمود مشحون»، رییس وقت فدراسیون بسکتبال ایران راه‏کار ویژه خود را داشت؛ نامه فیبا را بایگانی کرد.
سال ۹۵، زمانی که موعد فیبا به پایان رسید، «عاشور گل محمدی»، بسکتبالیست سابق و کارشناس کنونی «رادیو ورزش» و همین‌طور «فرانک طیاری»، مربی بسکتبال بانوان کشور طرح استقلال خود از فدراسیون را آغاز کردند؛ حضور در رقابت‌های بین‌المللی ترکمنستان با همکاری دانشگاه آزاد.
فدراسیون بسکتبال که امید داشت «شورای برون‌مرزی» و حراست وزارت ورزش و جوانان اجازه سفر دختران بسکتبالیست به ترکمنستان را ندهد، پس از حضور آن‌ها در این رقابت‌ها، علیه این تیم موضع گرفت وخواهان برخورد «قانونی» و «امنیتی» با دختران بسکتبالیست شد.
اما وزارت ورزش و جوانان در موضعی خلاف فدراسیون بسکتبال، نه تنها مقابل این دختران قرار نگرفت که اقدام به طراحی لباسی باحجاب برای حضور دختران بسکتبالیست ایران و ارسال آن به فدراسیون جهانی کرد. سرانجام در فروردین‌ماه ۹۶ فیبا پذیرفت که دختران ایران با حجاب وارد رقابت‌های بین‌المللی شوند. 
این به معنای شکسته شدن قفل ۳۷ ساله از پای دختران بسکتبالیست ایران بود. حالا اما سهم دختران ایران از اعزام به رقابت‌های بین‌المللی، یک اعزام از تیم نوجوانان بوده و بس. همان تیم نوجوانان هم به دلیل بدهی ۳۲۵ هزاردلاری فدراسیون بسکتبال ایران به فدراسیون جهانی، در آستانه اخراج زودهنگام از مسابقات قرار گرفته است.
مهم‌ترین فرصت را کمیته ملی المپیک ایران در نوروز امسال از دختران بسکتبال گرفت. این کمیته به‌عنوان مسوول اعزام تیم‌های ورزشی به رقابت‌های آسیایی جاکارتا که مردادماه امسال برگزار می‌شود، با حضور دختران بسکتبالیست در این رقابت ها مخالفت کرد.
از سال ۱۳۹۰، کمیته ملی المپیک با تشکیل کمیته فنی، صلاحیت تیم‌های ورزشی برای اعزام به رقابت‌های بین‌المللی را بررسی می‌کند. نقدهایی نسبت به این کمیته فنی وجود دارد؛ مثلاً این که چه گونه یک گروه ۱۰ نفره قادر هستند هم در مورد کیفیت فنی تیم ملی واترپلو نظر بدهند، هم صلاحیت تیم ملی دختران هندبال را بسنجند، هم از کم و کیف تیم‌های رزمی مطلع باشند و هم تشخیص دهند که شمشیربازان و اسب‌سواران صلاحیت اعزام دارند یا نه. ملاک کمیته ملی المپیک ایران هم یک مساله است: کسب مدال و سکو.
دختران بسکتبالیست ایران حق اعزام به رقابت‌های آسیایی جاکارتا را از دست دادند چون کمیته ملی المپیک به فدراسیون بسکتبال ایران اعلام کرده است این تیم بختی برای کسب مدال ندارد.
«فریده شجاعی»، رییس کمیته بانوان فدراسیون بسکتبال ایران به «ایسنا» گفته بود: «تیمی که هرگز طی ۳۸ سال اخیر اجازه حضور در رقابت‌های بین‌المللی را نداشته، چه طور باید شانس کسب مدال باشد؟»
بعد در ادامه پرسیده بود که این دختران از چه زمانی باید آماده کسب مدال شوند؟

هزینه اعزام تیم ملی دختران بسکتبال ایران به رقابت‌های آسیایی جاکارتا نزدیک به ۱۸۰ میلیون تومان برآورد شده است. فدراسیون بسکتبال تلاش کرده است بخشی از این هزینه را تأمین کند تا رأی کمیته ملی المپیک به عنوان متولی اعزام تیم‌ها و ورزشکاران به رقابت‌های آسیایی و المپیک را برگرداند.
اما هزینه اعزام تیم دختران «پالایش نفت» به اردن، کم‏تر از ۹۰ میلیون تومان بود. حتی با دلار نزدیک به شش هزار تومان هم این رقم به مرز ۹۰ میلیون تومان نرسید.
خبرگزاری «ایسنا» نوشته است: «درحالی‌که دختران بسکتبالیست نفت آبادان برای اعزام به  رقابت‌های غرب آسیا در اردن آماده سوارشدن به هواپیما بودند، با تماس مسوولین وزارت نفت، از سفر آن ها جلوگیری شد.»
دقایقی بعد مدیران وزارت نفت به‌واسطه تمنای مربیان و دختران بسکتبالیست تیم، قبول می‌کنند که آن ها را با پرواز نیمه‌شب راهی دبی و سپس اردن کنند. دختران نفت بیش از ۱۴ ساعت در نمازخانه فرودگاه «امام خمینی» ماندند و بعد چنین خبری شنیدند: «وزارت نفت اسپانسر پیدا نکرد، سفر لغو شد.»
وزارت نفت برای اعزام تیم دختران بسکتبالیست ایران نیاز به اسپانسر مالی دارد. کنفدراسیون آسیا اعلام کرد نام تیم نفت را از جدول مسابقات خارج می‌کند اما فدراسیون بسکتبال ایران با دبیرکل کنفدراسیون غرب آسیا وارد مذاکره شده تا نفت موقتاً در جدول مسابقات حفظ شود.
یکی از دختران بسکتبالیست پالایش نفت به «ایران وایر» می‌گوید: «بارها ما را جمع کردند و گفتند آماده باشید. وزارت گفته بلیت‌ها را گرفته است. یک بار پرواز ساعت ۱۷ را کنسل کردند، بعد گفتند با پرواز ساعت ۱۱ شب می‌رویم. ساعت ۱۰ خبر رسید که وزارت هنوز بلیت نگرفته است. گفتند ساعت پنج ابتدا به دبی می‌رویم و بعد به اردن. ساعت دو شب گفتند وزارت کلاً با سفر مخالف است. بااین ‌حال، ما را تا ساعت شش صبح در فرودگاه نگه داشتند بلکه نظرشان عوض شود.»
«تسنیم» منهای مساله مالی، بخشی از ادعاهای مدیران وزارت نفت را هم در این خصوص پوشش داده است. براساس گزارش این خبرگزاری، «شورای عالی ورزش» وزارت نفت با این ادعا که رییس ورزش شرکت پالایش نفت اخیراً بازنشسته شده و مدیرعامل باشگاه پالایش نفت از آیین‌نامه‌های داخلی این وزارت‎خانه بی‌اطلاع است، قصور این لغو سفر را متوجه مدیران باشگاه نفت کرد. وزارت نفت ادعا می‌کند مدیرعامل باشگاه اطلاع نداشته است که خروج تیم‌های زیرمجموعه این وزارت‎خانه مستلزم هماهنگی و دریافت مجوزهای داخلی از شرکت پالایش نفت و شورای عالی ورزش این وزارت‏خانه است.
توجیه وزارت نفت چندان قابل وثوق نیست. آن چه دختران بسکتبالیست در فرودگاه امام شنیده بودند، حکایت از عدم موافقت وزارت خانه با صرف هزینه اعزام، بالا رفتن قیمت دلار و غیرقابل پیش بینی بودن مخارج و همین‌طور ناتوانی از خرید دوباره بلیت پرواز داشته است، نه مشکل قانونی برای خروج آن ها از کشور.
پس از تمام این دغدغه‌ها و آوارگی‌ها، «احمد پارو»، مدیر باشگاه پالایش نفت آبادان ظهر دوشنبه به ایسنا گفت:«موضوع حل شده و تیم به اردن اعزام خواهد شد.»
او در این مصاحبه هم مساله مالی را تأیید کرد و هم مشکل مجوز خروج از کشور برای کارکنان وزارت نفت را. گفته است: «مجوز اعزام تیم بانوان به غرب آسیا صادر شد و تیم یک و 15 دقیقه بامداد سه شنبه راهی اردن می‌شود.»
خبرگزاری «فارس» خبر داده است که اگر این تیم به رقابت‌های اردن اعزام نمی‌شد، باید به کنفدراسیون آسیا ۷۵ هزار دلار به‌عنوان جریمه و غرامت پرداخت می‌کرد. هزینه سفر دختران بسکتبالیست به اردن کم‏تر از این مبلغ برآورد شده است.

دختران ایران ۳۷ سال جنگیدند تا مجوز رقابت‌های بین‌المللی را دوباره به‌دست بیاورند. ۳۷ سال مبارزه کردند تا حتی با حجاب در رقابت‌های آسیایی و جهانی حاضر شوند. اما حالا از داخل کشور، کمیته ملی المپیک و وزارت نفت آن ها را ممنوع‌الخروج می‌کنند.