۱۳۹۸ دی ۱۹, پنجشنبه

bueing.jpg۱۳دانشجوی رتبه‌دار در بین قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران

کیهان لندن - بر اثر سقوط یک هواپیمای اوکراینی صبح امروز در حوالی صباشهر استان تهران، ۱۳ دانشجوی رتبه‌دار و نخبه که مسافر این هواپیما بودند نیز جان باختند. در حالی‌ که علی خامنه‌ای برای کشته‌شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سه روز عزای عمومی اعلام کرد و کشور به اجبار به حالت تعطیل درآمد، تا کنون حتی یک پیام تسلیت برای ۸۲ ایرانی کشته شده در این سانحه‌ی ناگوار نداده است.
صبح امروز چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۹۸ یک فروند هواپیمای بوئینگ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال، ساعت ۶:۱۲ از فرودگاه «امام خمینی» به مقصد کی‌یف پرواز کرد که پس از قطع ارتباط با بخش کنترل ترافیک در ساعت ۶:۱۸ دقیقه در حوالی صباشهر از توابع استان تهران سقوط کرد.
همه ۱۷۶ سرنشینان شامل ۹ خدمه، ۷۰ مرد، ۸۱ زن ، ۱۵ بچه و یک نوزاد جان باختند.
در میان ۱۷۶ سرنشین هواپیما ۸۱ تن ایرانی بودند که همگی بطرزی فجیع کشته شدند بطوری که شناسایی آنها در مواردی ناممکن اعلام شده است. منابع خبری داخلی نوشتند که در بین مسافران ۱۳ دانشجوی دانشگاه صنعتی آریامهر (شریف)، دانشگاه امیرکبیر (پلی تکنیک) و دانشگاه‌های آمریکا و کانادا بوده‌اند.
ایمان آقابالی
متولد ۱۸ آذر ۱۳۷۰
رتبه ۴۴ کنکور ریاضی
لیسانس برق دانشگاه شریف
فوق لیسانس برق دانشگاه تهران
دانشجو دکتری در دانشگاه مک مستر کانادا
ایمان عزیز ببخش که نگذاشتن بزرگیت را ایران و ایرانی بشناسد روحت شاد نابغه ایران 💔🖤😓
Bild auf Twitter anzeigen
30 Nutzer sprechen darüber
کاربران شبکه‌های اجتماعی پس از انتشار اسامی این دانشجویان، تصاویر آنها را منتشر کرده‌اند از جمله تصاویر مراسم عروسی و یا حتا سلفی یکی از کشته‌شدگان در داخل همین هواپیمای اوکراینی که سقوط کرد.
در گزارش‌های تصویری خبرگزاری‌ها از محل سقوط این هواپیما، تصاویری از کتاب‌ها و جزوه‌های درسی، دست‌نوشته‌ها و دفاتر درسی دانشجویان به چشم می‌خورد.
این حادثه به شدت مردم را متأثر و اندوهگین کرده است ولی علی خامنه‌ای که برای کشته‌شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس سه روز عزای عمومی اعلام کرد و کشور را به اجبار به حالت تعطیل درآورد، تا این لحظه یک پیام نیز در رابطه با ۸۲ ایرانی کشته شده در این سانحه‌ی فجیع صادر نکرده است.
سقوط هواپیما و اتوبوس دانشجویان و نخبگان و کشته‌شدن جمعی آنان، اتفاق دردناکی است که به تکرار در ایران به وقوع می‌پیوندد و خانواده‌های آنان و مردم را با حسرت و درد از دست‌رفتن عزیزان و آینده‌سازان ایران روبرو می‌کند بدون آنکه دست‌شان برای دادخواهی یا اقدامات تا حد ممکن پیشگیرانه جهت کاهش این نوع حوادث قابل پیشگیری به جایی برسد.
📄تصاویری از وسایل همراه جانباختگان هواپیمای اوکراینی
👈🏻این هواپیما در حوالی تهران سقوط کرد@RaaviOnline
Bild auf Twitter anzeigen
15 Nutzer sprechen darüber
در پی وقوع این سانحه‌ی هوایی، خانواده‌های قربانیان از تهران و شهرستان‌ها به پزشکی قانونی تهران مراجعه کرده‌اند و در انتظار برای گرفتن نمونه DNA جهت تعیین هویت عزیزان خود هستند. آنگونه که پزشکی قانونی کشور اعلام کرده، تعیین هویت کشته‌شدگان این سانحه، سه تا یک هفته فرصت لازم دارد و خانواده‌ها بهتر است برای انجام آزمایش در مراکز پزشکی قانونی استان محل سکونت‌شان اقدام کنند و لازم نیست تا تهران سفر کنند.
اینهمه در حالیست که علت سقوط این هواپیما هنوز مشخص نیست. طبق اعلام علی القاصی دادستان تهران، علت سقوط این هواپیما در دست بررسی دانسته ولی پیشاپیش تأکید کرده که به دلیل نقص فنی هواپیما بوده است.
با این حال، ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد که هواپیمای سقوط شده در ایران هیچ ایراد فنی نداشته است. ‏اوکراین همچنین دستور تحقیقات قضایی را صادر کرده است.
گزارش‌هایی نیز منتشر شده که مقامات جمهوری اسلامی از تحویل جعبه سیاه هواپیما به اوکراین خودداری می‌کند. پیش از این حسن رضایی‌فر رئیس کمیسیون بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی گفته بود که خلبان این هواپیما پیش از سقوط وضعیت اضطراری اعلام نکرده است!
پونه گرجی و آرش میرضرابی،فارغ‌التحصیلان دانشگاه شریف، سه روز بعد از عقد خود و حین سفر به کانادا، در پرواز بویینگ ۷۳۷ تهران-کی‌یف بودند که هواپیما در نزدیکی تهران سقوط کرده و هر دو جان باختند.
.
Bild auf Twitter anzeigen
91 Nutzer sprechen darüber
این در حالیست که برخی علت حادثه را آتش‌سوزی در موتور هواپیما می‌دانند و برخی آن را مشکوک ارزیابی کرده و با توجه به همزمانی موشک‌پرانی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سوی پایگاه‌های آمریکایی در عراق، احتمال می‌دهند که یک موشک اشتباهی به این هواپیما اصابت کرده باشد. سناریویی که هم اعلام نکردن وضعیت اضطراری توسط خلبان و هم خودداری مقامات جمهوری اسلامی از تحویل جعبه سیاه و همچنین ویدئوهایی که انفجار ناگهانی هواپیما در آسمان را نشان می‌دهد، آن را محتمل می‌کنند.
در این میان، رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه نیز علت سقوط هواپیمای اوکراینی را آتش‌سوزی در قسمت موتور هواپیما اعلام کرده و علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی ایران نیز اعلام کرده که جعبه سیاه این هواپیما که بوئینگ ۷۳۷ ساخت آمریکا بوده، برای بررسی در اختیار این کشور قرار نخواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه بر اساس قوانین ایکائو (سازمان جهانی هواپیمایی) رسیدگی به سوانح هوایی در کشور مورد سانحه و توسط سازمان هواپیمایی همان کشور انجام می‌شود، گفته است که سقوط بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین نیز توسط سازمان هواپیمایی ایران مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. عابدزاده افزود اوکراینی‌ها نیز می‌توانند در هنگام بررسی سانحه حضور داشته باشند.
اسامی ۱۳ دانشجوی جانباخته در حادثه فجیع هواپیمای اوکراینی به شرح زیر اعلام شده است؛
۱.حمیدرضا ستاره کوکب ورودی ۱۳۸۹کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک
۲.مهدی اسحاقیان درچه ورودی ۱۳۹۲ کارشناسی مهندسی مکانیک
۳.پونه گرجی ورودی ۱۳۹۱ کارشناسی مهندسی کامپیوتر
۴.ایمان آقابالی ورودی ۱۳۸۹ کارشناسی مهندسی برق
۵.آرش پورضرابی ورودی ۱۳۹۱ کارشناسی مهندسی کامپیوتر
۶.محمد الیاسی ورودی ۱۳۸۹کارشناسی مهندسی مکانیک
۷.میلاد قاسمی ورودی ۱۳۸۹ کارشناسی ارشد مدیریت /۱۳۸۴ کارشناسی مهندسی برق
۸.الناز نبی ورودی ۱۳۹۲کارشناسی ارشد مدیریت
۹.محمد امین بیروتی ورودی۱۳۹۲ مهندسی کامپیوتر
۱۰.زهرا حسنی سعدی ورودی ۱۳۹۲ کارشناسی فیزیک
۱۱.امیر اشرفی حبیب آبادی ورودی۱۳۹۲ کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک
۱۲.محمد صالحه ورودی ۱۳۸۹ کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر
۱۳.غزل نوریان ورودی ۱۳۹۱ کارشناسی مهندسی علم مواد

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر