۱۳۹۷ خرداد ۲, چهارشنبه

رئیس پلیس تهران: 

نمایش فوتبال در قهوه‌خانه و کافی‌شاپ ممنوع!

شرق - 
حالا که تب فوتبال کم‌کم و با شروع جام جهانی دوباره بالا می‌گیرد و هرکسی به شیوه خود سعی می‌کند با گروه دوستانش محبوب‌ترین مسابقات جهانی را دنبال کند، روز گذشته خبری به نقل از رئیس پلیس تهران به این شرح منتشر شد: «سردار حسین رحیمی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره پخش مسابقات فوتبال در برخی کافی‌شاپ‌ها و حتی قهوه‌خانه‌ها اظهار کرد:
کافی‌شاپ‌ها و قهوه‌خانه‌ها مجاز به پخش مسابقات فوتبال نیستند». رئیس پلیس تهران بزرگ اضافه کرد: پخش مسابقات فوتبال در اماکن عمومی و اصناف خاص نیازمند اخذ مجوزهای لازم از نیروی انتظامی است. این ممنوعیت در حالی است که هشت روز پیش، فرمانده انتظامی تهران بزرگ در گفت‌وگو با میزان درباره اکران مسابقات فوتبال از طریق سینما‌های تهران گفت: هنوز به‌طور رسمی هماهنگی‌های لازم برای اکران مسابقات فوتبال جام جهانی از طریق سینما‌های شهر تهران انجام نشده است و تنها صحبت‌هایی را در این زمینه شنیده‌ام؛ امیدوارم اگر سینماداران برای اکران فوتبال تمایل دارند، هرچه زودتر برنامه اکران خود را به معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی پلیس تهران ارائه دهند. او با اعلام اینکه پلیس به‌هیچ‌وجه مخالف شادی شهروندان نیست و اتفاقا از برنامه‌های شادی که همدلی را با حفظ قوانین و شئونات اسلامی بین شهروندان ایجاد می‌کند، استقبال خواهد کرد، افزود: همان‌طور که در مراسم اعیاد شعبانیه پلیس در کنار مردم برقراری نظم و امنیت را بر عهده داشت، قطعا در صورت نبود مانع، از اکران مسابقات فوتبال جام جهانی در سینما‌ها نیز استقبال خواهد کرد.

خبر این ممنوعیت در شرایطی منتشر می‌شود که رئیس اتحادیه رستوران‌دارها درباره این خبر به خبرنگار«شرق» گفت از صدور چنین دستوری بی‌اطلاع است. این اظهارات، اعتراض محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران را در پی داشته است. محمدجواد حق‌شناس در واکنش به نظر پلیس درباره ممنوعیت پخش مسابقات جام جهانی در کافه‌ها گفت: امروزه شاهد این هستیم به دلیل کوچک‌‌شدن خانه‌ها، دیگر مانند گذشته امکان اینکه مردم با یکدیگر دیدار کنند، نیست. او با بیان اینکه پخش فوتبال در کافه و... می‌تواند سبب شود که دوستان و هم‌نسلان در سرگرمی و شادی‌ها شرکت کنند و موجب همبستگی می‌شود، گفت: ‌ اعلام ‌نظرهایی که نه مستند قانونی دارد و مسبوق‌به‌سابقه است و نه با منطق سازگار است، پذیرفته‌شده نیست و این‌گونه دستورالعمل‌ها مبنی بر ممنوعیت پخش فوتبال در کافه‌ها، روا نیست. من با فرماندار تهران تماس گرفتم برای اینکه بدانم شورای تأمین این ممنوعیت را تصویب کرده که او عنوان کرد این‌گونه دستورالعمل‌ها مربوط به استاندار و فرمانداری نیست.

حق‌شناس با رد هرگونه دستورالعمل ممنوعیت پخ فوتبال در کافه‌ها گفت: حتی وزارت ارشاد نیز می‌تواند فوتبال را به سینماها ببرد و اتفاق خوبی است که مسابقات فوتبال در پرده سینماها به نمایش دربیاید و افرادی که نمی‌توانند به ورزشگاه بروند، حداقل در پرده سینما فوتبال تماشا کنند. این اولین بار نیست که اماکن عمومی از پخش فوتبال ممنوع می‌شوند. شهریور سال۹۳ نیز رئیس شورای صنفی نمایش اعلام کرد نمایش فوتبال در سالن‌های سینما موقت ممنوع می‌شود و پس از مدتی اعلام شد سینماها به شرط تفکیک جنسیتی اجازه دارند برای نمایش فوتبال در سالن‌های خود مبادرت کنند. در سال ۹۳ و درست یک هفته مانده به شروع بازی‌های جام جهانی، اتفاقی مشابه امروز افتاد. دو روز مانده به افتتاحیه جام جهانی و پس از ممنوعیت پخش مختلط فوتبال در سالن‌های سینما، از اتحادیه سالن‌های غذاخوری، سفره‌خانه‌ها و کافی‌شاپ‌ها نیز خبر رسید مسئولان این واحدها اقدام به پخش‌نکردن مسابقات فوتبال می‌کنند. اسکندر آزموده، رئیس اتحادیه کافی‌شاپ‌داران تهران، دراین‌باره گفت: به اعضایمان گفته‌ایم هنگام پخش بازی‌های جام جهانی تلویزیون را روشن نکرده یا شبکه‌ای به‌جز شبکه‌ای که بناست بازی‌ها را پخش کند، انتخاب کنند. در آن زمان دلیل این اتفاق، رفتارهای نابهنجار تماشاگران فوتبال عنوان شد.

نریمان، یکی از کافه‌داران تهران، می‌گوید: همیشه قبل از جام ملت‌ها و جام جهانی برایمان پیامک می‌زنند که وقت فوتبال حق نمایش ندارید و مونیتور و تلویزیون‌های کافه باید روی کانالی به‌جز کانال پخش‌کننده مسابقه فوتبال باشد. ما نیز عموما چاره‌ای جز اجرا نداریم؛ البته امسال هنوز پیامکی نیامده و ما از یک ماه قبل در تدارک و برنامه‌ریزی پخش فوتبال در کافه هستیم؛ اما احتمال می‌رود به‌زودی پیامک به دستمان برسد. به گفته نریمان، تعدادی از کافه‌داران هم هستند که پیامک وارده را جدی نمی‌گیرند؛ اما اگر اماکن خبردار شود، برخوردی جدی خواهد کرد. علی‌اصغر میرابراهیمی، رئیس صنف رستوران‌داران، در گفت‌وگو با «شرق» با بیان اینکه تابع دستور اماکن هستیم، تأکید می‌کند: تا لحظه صحبت با شما، نه درباره این خبر شنیده‌ام و نه بخش‌نامه‌ای به ما ابلاغ شده و تاکنون هم مشکلی برای کافه‌داران مبنی بر پخش فوتبال پیش نیامده است. اگر بخش‌نامه‌ای هم صادر نشود، ما برای کسی تعیین‌تکلیف نمی‌کنیم؛ اما در‌صورتی‌که این دستور به ما ابلاغ شود، از آنجا که طرف ما اماکن خواهد بود، کافه‌ها باید مطابق دستور، جلوی پخش فوتبال و تجمع مردم را بگیرند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر