۱۴۰۲ فروردین ۲۸, دوشنبه

 نامه‌ای کوتاه و سرگشاده به عطاءالله مهاجرانی، 

عبدالستار دوشوکی 

عطاءالله مهاجرانی در یک رشته توییت که در رسانه‌های متعدد جمهوری اسلامی انعکاس گسترده‌ای یافته است، شوربختانه به دور از ادب و نزاکت به شاهزاده رضا پهلوی حمله کرده است که چرا برای همدردی با میلیونها قربانی یهودی هولوکاست به اسرائیل می‌رود.

آدولف هیتلر خونخوار با آنچه که بی شرمانه و بی رحمانه "راه‌حل نهایی" می‌نامید وحشتناک ترین جنایت تاریخ بشریت را رقم زد. پس از هیتلر فقط رژیم جمهوری اسلامی و سران بی مهابا پستان به تنور هیتلر چسباندند و هولوکاست را انکار کرده‌اند. در صورتی که خود آلمانی‌ها و اروپایی‌ها آن را پذیرفته‌اند. اما جمهوری اسلامی برای هیتلر "کاسه داغ تر از آش" شده است و آن را انکار میکند. حتی سازمان ملل هم رسما یک روز (۲۷ ژانویه) را بعنوان روز جهانی یادبود بیش از شش میلیون قربانی هولوکاست نامگذاری کرده است.

واقعا اکراه داشتم که این نامه سرگشاده را برای ایشان بفرستم. اما نوشتم از آنجایی که شما هراسان از عکس العمل هموطنان بخش نظرات و کامنت‌ها را در توییتر خود مسدود و یا محدود کرده‌اید، ناچارم نظرم را در مورد دو مطلب روز علنی کنم.

اول: در مورد سفر کاملا بجا، مناسب و شایسته شاهزاده رضا پهلوی به اسرائیل باید گفت زمانی که خود عرب‌ها مثل امارات بحرین مراکش اردن مصر و سودان و غیره با اسرائیل رابطه برقرار می‌کنند و دست دوستی دراز می‌کنند، چرا ما باید "کاسه داغ تر از آش" برای امثال حماس و جهاد اسلامی بشویم؟ این در حالی است که رژیم جنایتکار، منحوس و کودک کش جمهوری اسلامی نه تنها از پول مردم فقیر ایران از جمله بلوچستان (و جاهای دیگر کشور) برای اسرائیل ستیزی استفاده نامشروع می‌کند و در جمعه خونین زاهدان بیش از صد نمازگزار بیگناه را شهید و بیش از سیصد انسان را زخمی و معلول می‌کند. "جمعه قدس" ما "جمعه خونین" زاهدان است و نه نمایش مضحک مزدوران رژیم در داخل و در خارج در آخرین جمعه ماه رمضان. حال بگذریم از اینکه این بار اشتباهی گرفتند و دو جمعه قبل از عید این نمایش را برگزار کردند. عید فطر روز شنبه آینده است. لذا سوال این است که چرا باید کاسه داغ تر از آش برای دیگران شد؟ زمانی که همان دیگران با اسرائیل صلح می‌کنند.

نفی هولوکاست و نفرت پراکنی دینی و قومی و مذهبی و نژادی و جنسیتی و غیره توسط جمهوری اسلامی و عوامل آن شدیدا محکوم و غیرانسانی است. به سخنان مولانا عبدالحمید در جمعه گذشته گوش کن که گفت پیامبر هم بجای نفرت پراکنی، با یهودیان صلح کرد. یعنی نفرت و نابودی را محکوم کرد و گفت: " هیچ کس در فکر نابودی دیگران نباشد".

لذا سفر صلح شاهزاده رضا پهلوی و پیام دوستی و انسانی او در رابطه با یادبود قربانیان هولوکاست کاملا به جا و مناسب است و اکثریت مطلق ایرانیان (به استثنا فرقه تبهکار حاکم و عوامل آن) از آن حمایت می‌کنند. ظاهرا شاهزاده با این سفر معنادار آب را همان جایی ریخته که باید بریزد.

دوم: تویت شما و ریتویت همکار شما عباس صالحی در مورد مرگ عماد افروغ بود که نوشته‌اید "رحمت الله علیه". خامنه‌ای و اژه‌ای هم برای این "فالانژ" پیام تسلیت فرستادند. بنده که عماد افروغ را از نزدیک می‌شناختم می‌گویم: "لعنت الله علیه". اگر می‌خواهید بدانید چرا، مقاله بنده (تحت عنوان "سخنی با مدافعان "معنویت" اول انقلاب و اپوزیسیون مسخ شده") را که در سال ۱۴۰۰ درباره عماد افروغ نوشته بخوانید.

اما نکته سومی هم است، لیکن چه سود. بر اساس توییت شما، ظاهرا حتی اسامی انگلیسی‌ها را هم نمی‌دانید. اسم مجری برنامه هارد تاک ء بی بی سی انگلیسی "استیون ساخر" نیست. بلکه "استیون ساکر" است. یعنی "کر" بجای "خر" که شما از آن استفاده کرده‌اید. واقعا باید گفت "چه سود؟ "، زیرا حدود ششصد و پنجاه سال پیش یعنی صد و پنجاه سال پیش تر از ظهور فرقه صفویه، مولانا در مثنوی خود در مورد فرقه صفویه گفته بود: "کی توان بربط زدن در پیش کر / کی توان با شیعه گفتن از...)

عبدالستار دوشوکی
مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن
دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۲

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر